Start Coronavirus Southampton: testy szczepionek, które miałyby chronić przed koronawirusem

Southampton: testy szczepionek, które miałyby chronić przed koronawirusem

1107
0

Próby szczepionki, która mogłaby chronić przed Covid-19, mają się rozpocząć w Southampton.

Naukowcy z University Hospital Southampton i University of Southampton wkrótce wypróbują szczepionkę, która została przygotowana z osłabionej wersji zwykłego wirusowego przeziębienia u szympansów.  Wirus nazywa się ChAdOx1 nCoV-19 i został genetycznie zmieniony, tak że nie jest możliwe, aby rozwinął się u człowieka. Został on połączony z genami, które wytwarzają białka z wirusa COVID-19 (SARS-CoV-2), zwanego glikoproteiną kolczastą, które według naukowców odgrywają istotną rolę w szlaku infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Po pracach nad szczepionką rozpoczętych w styczniu przez zespoły kliniczne z Jenner Institute i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oksfordzkim, badanie obejmie do 510 zdrowych ochotników w wieku od 18 do 55 lat – w Southampton zostanie zatrudnionych około 187 uczestników.

„Obecnie nie ma żadnych licencjonowanych szczepionek ani specjalnych metod leczenia COVID-19, ale szczepionki są najskuteczniejszym sposobem kontrolowania epidemii” – powiedział profesor Saul Faust, dyrektor NIHR Southampton Clinical Research Obiekt w UHS. „Badanie pozwoli nam ocenić, czy zdrowi ludzie mogą być chronieni przed COVID-19 za pomocą tej nowej szczepionki, a także dostarczy cennych informacji na temat jej bezpieczeństwa” – dodał profesor.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie opracowuje się ponad 70 szczepionek przeciw COVID-19, ale Wielka Brytania dołącza teraz do Stanów Zjednoczonych i Chin, rozpoczynając badania na ludziach.

PoprzedniPrawie 2 tys. rodziców z Southampton ukaranych grzywną za nieobecność dzieci w szkole
NastępnyOdbiór śmieci w Southampton – zmiany z powodu pandemii