Start Polecane Southampton: protest przeciwko rasizmowi po śmierci George’a Floyda

Southampton: protest przeciwko rasizmowi po śmierci George’a Floyda

1021
0

Setki ludzi zebrały się w Southampton, aby zaprotestować przeciwko rasizmowi i brutalności policji po śmierci George’a Floyda.

Około 500 osób przybyło w środę wieczorem na Southampton Guildhall Square z transparentami i tablicami opowiadającymi się przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

Chociaż organizatorzy poprosili protestujących o przybycie w rękawiczkach i maskach na twarz, trudno było utrzymać dystans społeczny, ponieważ ludzi ciągle przybywało.

Wydarzenie zorganizowane przez BLM Southampton zostało opisane jako „protest pokojowy”. Oprócz wspomnianego George’a Floyda, protestujący mówili o Belly Mujinga, Brytyjce pracującej na stacji kolejowej London Victoria, która zmarła na koronawirusa. Kobieta została wcześniej opluta przez mężczyznę, który twierdził, że został zarażony wirusem.

Protestujący mówili także o dziesiątkach innych osób zabitych przez policję. Około 18:30 protestujący uklękli i skandowali: „George Floyd, nie mogę oddychać”.

Floyd był nieuzbrojonym czarnym mężczyzną, który zmarł po tym, jak policjant z Minneapolis klęczał na jego szyi przez ponad osiem minut. Zdarzenie sfilmował jeden z przechodniów. Na filmie, który obiegł cały świat, słychać wołanie Floyda: „nie mogę oddychać”.

W środę wszystkim czterem oficerom, którzy byli obecni przy śmierci Floyda postawiono zarzuty. Zarzut przeciwko funkcjonariuszowi, który ukląkł na szyi zamordowanego, został podniesiony do morderstwa drugiego stopnia. Pozostałym trzem oficerom, wcześniej nieobciążonym, grozi kara za współudział w morderstwie.

Incydent wywołał protesty i zamieszki w całej Ameryce.

PoprzedniMorderstwo w Salisbury: zbiórka pieniędzy na sprowadzenie ciał do Polski
NastępnyTargowisko miejskie wraca do Winchester w nowej lokalizacji