Start Wiadomości Sobków: Brexit nie ma bezpośredniego wpływu na Polaków

Sobków: Brexit nie ma bezpośredniego wpływu na Polaków

1092
0

Ambasador RP w Londynie, Witold Sobków zapewnił, że wynik czwartkowego referendum ws. Brexitu nie będzie miał bezpośredniego wpływu na Polaków zamieszkujących Wyspy.

– Czekają nas teraz negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które potrwają minimum dwa lata – powiedział Sobków.

Do tego czasu Wielka Brytania pozostaje w dalszym ciągu częścią Unii Europejskiej i jest zobowiązana do przestrzegania regulacji unijnych, w tym również przepisów mających zastosowanie w przypadku przepływu osób i pracowników.

„Warunkiem dalszej intensywnej współpracy w przyszłości będzie równe traktowanie wszystkich partnerów i zapewnienie odpowiedniej ochrony obywateli, którzy obecnie mieszkają i pracują w Zjednoczonym Królestwie” – powiedział Sobków w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Najnowszy sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, dotyczący Polonii w UK pokazał, że prawie połowa respondentów obawia się wprowadzenia wiz lub pozwoleń o pracę. 40 proc. ankietowanych uważa, że możliwe jest spotęgowanie postaw antyimigracyjnych.

Mimo takich obaw prawie połowa pytanych nie zdecyduje się na powrót do Polski po Brexicie. 26 proc. respondentów wyjedzie do Polski tylko wtedy, gdy mieszkanie w Wielkiej Brytanii po wyjściu UK z Unii, okaże się zbyt trudne. Tylko 3 proc. powiedziało, że wróci nad Wisłę.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniMilion biletów za 9,99 funta od Ryanaira
NastępnyFirma Carnival ogłosiła zwolnienia w siedzibie w Southampton