Start Wiadomości Śmiertelne żniwo mrozów – liczba ofiar przekroczy 40 tysięcy

Śmiertelne żniwo mrozów – liczba ofiar przekroczy 40 tysięcy

961
0
Photo credit: Finn Frode (DK) / Foter / CC BY-NC-SA

Organizacje pomocowe biją na alarm: w tym roku liczba osób, które zmarły z wyziębienia, lub w wyniku jego powikłań, ma przekroczyć 40 tysięcy – najwięcej od 15 lat.

Malcolm Booth, przewodniczący National Federation of Occupational Pensioners, potwierdził, że zgodnie z raportami sporządzonymi przez federację, liczba emerytów zmarłych z wyziębienia będzie wyższa niż w rekordowym, jak do tej pory, sezonie 2008/2009. „To tragiczna wiadomość dla wszystkich osób starszych w Wielkiej Brytanii […] Wydaje się, że problem wzrostu śmiertelności seniorów w zimie nie został, jak do tej pory, potraktowany z należytą uwagą” – twierdzi Booth.

ONS donosi, że od początku grudnia do 16. stycznia odnotowano 8,800 więcej zgonów niż wynosi średnia dla tego okresu, czyli 25 tysięcy. Najgwałtowniejszy wzrost, aż o 33 procent, nastąpił w drugim tygodniu stycznia. W związku z planowanym spadkiem temperatur, eksperci ostrzegają, że w tym tygodniu mróz przyczyni się do śmierci kolejnych 15 tysięcy starszych osób.

„Emeryci powinni przebywać w ogrzewanych pomieszczeniach, dobrze się odżywiać i raczej nie wychodzić z domu, kiedy na zewnątrz jest mroźno – upadek na śliskim chodniku może mieć dla starszej osoby tragiczne konsekwencje” – przestrzega Booth.

Z szacunków organizacji Age UK wynika, że tej zimy co siedem minut z wyziębienia umrze jeden emeryt. Lekarze ostrzegają, że na zdrowiu osób starszych, których system odpornościowy jest bardzo osłabiony, może się negatywnie odbić nawet niewielki spadek temperatur. „Zimno zabija, nawet w miejscach, gdzie temperatury wcale nie są ekstremalnie niskie” – przekonuje dr Angie Bone z Public Health England.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniNarodowe chorobowe: Dzisiaj rekordowa liczba osób nie pojawi się w pracy
NastępnyPrzypadkowi milionerzy w Wielkiej Brytanii