Start Polecane Settled status: zostało 30 dni na złożenie aplikacji

Settled status: zostało 30 dni na złożenie aplikacji

353
0

Tylko do 30 czerwca można składać wniosek o przyznanie settled status. Nowa polityka imigracyjna wprowadzona od 1 stycznia przez brytyjski rząd może utrudnić życie wielu osobom, które nie zadbają o zagwarantowanie ciągłości swoich praw.

O status osiedlenia powinni wnioskować wszyscy obywatele UE, którzy nie posiadają paszportu brytyjskiego, a mieszkają i pracują w UK – i zamierzają tu zostać po 30 czerwca. Posiadanie rezydentury nie zwalnia z tego obowiązku – osoby ze stałą rezydenturą nie muszą jedynie w procesie aplikacji udowadniać swojego 5-letniego pobytu (https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/if-you-have-permanent-residence-or-indefinite-leave-to-remain).

W UK jest obecnie ok. 300 tys. zaległych spraw związanych z settled status, podczas gdy w samym Londynie – aż 100 tys. Dotyczą one przede wszystkim osób bezdomnych, starszych i dzieci. Burmistrz stolicy zaapelował do rządu o przedłużenie terminu składania i rozpatrywania aplikacji – w obawie przed dyskryminacją tych, którzy z różnych względów jeszcze tego statusu nie otrzymali.

Informacje po polsku na temat aplikowania o status osiedlenia można znaleźć na stronie brytyjskiego rządu: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl

PoprzedniDwuletni chłopiec w stanie krytycznym znaleziony w jeziorze
NastępnyNa Heathrow powstał oddzielny terminal dla pasażerów z „czerwonych krajów”