Start Wiadomości Samochody na prąd z pierwszeństwem w UK

Samochody na prąd z pierwszeństwem w UK

818
0

W pięciu brytyjskich miastach powstaną strefy czystego powietrza, w których priorytet na drodze będą miały samochody elektryczne.

W związku z wyrokiem wydanym przez Sąd Najwyższy, rząd Wielkiej Brytanii musiał podjąć kroki w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Co roku w związku z wysokim wskaźnikiem zanieczyszczenia umiera 40 tys. mieszkańców Wysp. W efekcie, rządowy plan zakłada wybór pięciu miast, w których wskaźnik ten jest najwyższy i wprowadzenie w nich stref czystego powietrza. Miasta, które do projektu wybrano, to: Birmingham, Leeds, Nottingham, Derby i Southampton.

Strefy czystego powietrza zakładają utworzenie specjalnych warunków i przywilejów dla posiadaczy pojazdów (samochodów czy skuterów) zasilanych elektrycznie. Minister Środowiska, Therese Coffey, stwierdziła: – Musimy ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, a utworzenie stref czystego powietrza znacznie poprawi jakość życia ludzi, którzy mieszkają i pracują w mniejszych i większych miejscowościach obecnie i w przyszłości.

W odpowiedzi na słowa Pani Minister, przedstawiciel ClientEarth – grupy prawników, którzy wnieśli skargę do Sądu Najwyższego, odpowiedział na te słowa: – Trochę za późno. Wybór pięciu miast do projektu nie rozwiązuje problemu zanieczyszczenia powietrza, które ma miejsce w całym kraju. Inne miejscowości nie wprowadzą takich stref na zasadzie wolontariatu. Trzeba ich do tego zmusić lub dać pieniądze.

Rząd zdecydował o powstaniu stref czystego powietrza, aby zachęcić kierowców do zakupu elektrycznych samochodów. Dodatkową zachętą ze strony rządu mogą być dopłaty do zakupionych samochodów i skuterów. Nabywcy takich środków transportów mogą liczyć nawet na 20% dopłaty (nie przekraczającej 1500 GBP).

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniLighten Up 2 – niezwykłe pokazy na Guildhall Square w Southampton
NastępnyAnglia: Wkrótce zmiany dla landlordów?