Start Wiadomości Sadiq Khan burmistrzem Londynu

Sadiq Khan burmistrzem Londynu

1364
0

Burmistrz Londynu wybrany. Jest nim Sadiq Khan, którego najpoważniejszym konkurentem okazał się Zac Goldsmith. Do ostatniego momentu różnica między kandydatami była niewielka. Frekwencja w tegorocznych wyborach wyniosła mniej niż 38 proc.

Członek Partii Pracy, Sadiq Khan jest pochodzącym z Pakistanu prawnikiem specjalizującym się w prawach człowieka, nie obnoszącym się ze swoim wyznaniem. Wbrew opiniom osób z muzułmańskich środowisk w stolicy, poparł m.in. ustawę o związkach partnerskich.

Khan był ministrem w rządzie Gordona Browna i jest pierwszym muzułmańskim burmistrzem zarówno Londynu jak i europejskiej stolicy.

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, kto zostanie nowym włodarzem Londynu, jeszcze o 15.30 Sadiq Khan notował 44-procentowe poparcie, natomiast Zac Goldsmith z Partii Konserwatywnej 35 proc.

Nowych burmistrzów wybrali również mieszkańcy Bristolu, Liverpoolu i Salford. W Walii, Szkocji i Irlandii Północnej wybierano parlamentarzystów.

W wyborach mogli wziąć udział obywatele krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, zamieszkujących Wyspy, czyli również Polacy. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w samym Londynie do wyborów zarejestrowało się około 100 tys. rodaków, w pozostałych częściach UK liczba ta sięgnęła do 250 tys.

W trakcie głosowania nie prowadzono badań exit poll. W samym Londynie głosy rozpoczęto liczyć dopiero o godzinie 8.00 rano w piątek.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniKobieta z Portsmouth porwana i wykorzystana przez fałszywego taksówkarza
NastępnyDarmowe zajęcia sportowe w Southampton