Start Polecane Rząd zapowiada wsparcie po rekordowym wzroście cen energii

Rząd zapowiada wsparcie po rekordowym wzroście cen energii

790
0

Większość brytyjskich gospodarstw domowych dostanie zniżkę sięgającą 350 funtów, która ma złagodzić rosnące koszty energii – ogłosił dzisiaj minister finansów Rishi Sunak.

Ofgem, brytyjski urząd regulujący rynek energetyczny, ogłosił, że od kwietnia maksymalny pułap cenowy dla standardowej taryfy dla odbiorców indywidualnych wzrośnie z 1 277 do 1 971 funtów rocznie, a w przypadku odbiorców opłacających rachunki z góry – z 1 309 do 2 017 funtów rocznie.

Maksymalny pułap cenowy jest określany co roku w oparciu o koszty ceny energii na rynku, a te w ostatnim czasie bardzo gwałtownie rosną – stąd tak duże podwyżki. Już w październiku zeszłego roku pułap został podniesiony o 12 proc., a spodziewane jest, że przy najbliższej waloryzacji od października br. podniesiony zostanie ponownie.

Minister finansów ogłosił, że od października rachunki za energię dla wszystkich gospodarstw domowych zostaną obniżone o 200 funtów, ale nie będzie to rabat, a odroczenie płatności – kwota ta będzie spłacana przez odbiorców w ciągu najbliższych pięciu lat, począwszy od kwietnia 2023 r., gdy ceny energii mają spaść. Ponadto dla ok. 80 proc. gospodarstw domowych w Anglii podatek lokalny zostanie obniżony o 150 funtów rocznie, zaś władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej otrzymają proporcjonalną do całości tej ulgi kwotę, którą będą mogły rozdysponować na pomoc w związku ze wzrostem cen energii.

PoprzedniAmazon przyjmie do pracy 1500 stażystów
NastępnyMennica Królewska ujawnia 10 najrzadszych monet 50 pensów znajdujących się w obiegu