Start Wiadomości Rząd Wielkiej Brytanii zgodził się na utrzymanie matury z języka polskiego

Rząd Wielkiej Brytanii zgodził się na utrzymanie matury z języka polskiego

974
0

Władze UK postanowiły zmienić podjętą w 2015 roku decyzję o rezygnacji z języków mniejszości na egzaminie dojrzałości. Języki takie jak arabski, japoński, panjabi, a także polski pozostaną jako wybór na egzaminie GCSE.

Uzasadniając decyzję o odejściu od certyfikowania języka polskiego wskazywano na wysokie koszty związane z jego przygotowaniem i niskie zainteresowanie uczniów. Wraz z językiem polskim z oferty miały zniknąć m.in. urdu, hindi czy portugalski.

Minister edukacji poinformowała wczoraj, że rząd postanowił utrzymać egzaminy GCSE z języków mniejszości. „Jedną z mocnych stron Wielkiej Brytanii jest nasze multikulturowe bogactwo” powiedziała minister. „Nauka nowych języków otwiera przed uczniami zupełnie nowy świat i pozwala im konkurować w skali globalnej” dodała.

Oragnizacje polonijne podkreślają, że dalsza możliwość certyfikowania znajomości języka polskiego to wspaniała wiadomość. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zadbać o zachowanie dziedzictwa kulturowego wśród tysięcy polskich dzieci, które wychowują się w Wielkiej Brytanii.

Wczorajsza decyzja rządu oznacza, że przyszłość sobotnich szkół polskich jest bezpieczna.

PoprzedniMartwy mężczyzna dwa tygodnie leżał w mieszkaniu w Chandlers Ford
NastępnyCeny domów w Southampton idą w górę w zawrotnym tempie