Start Wiadomości Rząd ujawnia treść pytania w referendum o Brexit

Rząd ujawnia treść pytania w referendum o Brexit

952
0

„Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?” – na takie pytanie odpowiedzą Brytyjczycy biorący udział w obiecanym przez Davida Camerona referendum. Jego treść szczególnie cieszy zwolenników pozostania UK w Unii.

Jak podkreślają specjaliści, możliwość nawoływania do odpowiedzi na „tak” może znacznie ułatwić euroentuzjastom prowadzenie kampanii. Jak pokazują bowiem wcześniejsze przykłady, wyborcy chętniej udzielają odpowiedzi pozytywnej niż negatywnej.

Nakłanianie do zakreślenia „tak” na karcie do głosowania stanowi zwycięstwo obozu Davida Camerona. Premier chciał prawdopodobnie uniknąć powtórki sytuacji, jaka miała miejsce podczas niedawnego referendum o odłączenie się Szkocji od UK. Cameron stał reprezentował wtedy stronę, która do takiej sytuacji nie chciała dopuścić. Zdaniem ekspertów, wyrównany wynik głosowania w dużej mierze zależał właśnie od tego, że zwolennicy rozpadu UK – szkoccy nacjonaliści z partii SNP, wynegocjowali możliwość prowadzenia kampanii pod hasłem „Yes Scotland”.

Wcześniejsza forma pytania o Brexit proponowana w zeszłym roku przez konserwatystów brzmiała: „Czy uważasz, że Wielka Brytania powinna być członkiem Unii Europejskiej?”. Propozycja ta została jednak odrzucona bowiem z testów prowadzonych przez Electoral Commission wynikało, że niektórzy wyborcy nie byli w ogóle świadomi faktu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Obecna forma, zdaniem ekspertów, wyklucza „ryzyko niezrozumienia pytania”.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniPiętrowy autobus stracił dach po tym jak próbował przejechać pod mostem w Romsey
NastępnyPolskie szkoły lepsze niż brytyjskie – nie tylko pod względem poziomu nauczania