Start Polecane Rząd przyjął projekt umowy wyjścia z UE. Co w niej zawarli?

Rząd przyjął projekt umowy wyjścia z UE. Co w niej zawarli?

1359
0

Premier Wielkiej Brytanii spotkała się ze swoimi ministrami, by przedstawić im projekt umowy wyjścia ze Wspólnoty. Według May jedyną opcją jest Brexit bez umowy. Pomysł został przyjęty przez rząd.

Spotkanie Theresy May z jej ministrami trwało pięć godzin. Przedstawiła rezultat zakończenia prac nad projektem umowy opuszczenia Unii Europejskiej. Dokument składa się z 500 stron i zawiera wszystkie warunki wyjścia ze Wspólnoty. Co się w nim znajduje?

W umowie Wielka Brytania określiła prawa obywateli i ich przepływu po Brexicie. Mowa tu oczywiście o obywatelach krajów UE, mieszkających na Wyspach. Podczas negocjacji nie ustalono dokładnych przepisów imigracyjnych, więc te kwestie są wciąż otwarte. Natomiast pewne jest, że imigranci mają zapewnione prawa obywatelskie w UK.

W przypadku okresu przejściowego, nie zmieniła się data Wyjścia, która przypada na 29 marca 2019 roku. Tzw. okres przejściowy potrwa do 1 lipca 2020 roku. Do tego czasu Wielka Brytania będzie wciąż członkiem Europejskiej Unii Celnej. Nadal jednak UK oraz UE będą wspólnie pracować nad szczegółami nowej umowy handlowej, kiedy to Wielka Brytania nie będzie należeć do Wspólnoty.

Najgorętszym tematem podczas negocjacji okazała się granica Irlandii Północnej. Według umowy przygotowanej przez Theresę May, granica między Irlandią Północną a Irlandią będzie otwarta nawet po zakończeniu okresu przejściowego, czyli 1 lipca 2020 roku. Po tym czasie, Wielkie Brytania będzie mogła wydłużyć ten okres do grudnia 2020 roku. Drugą opcją jest podpisanie specjalnych umów celnych, które swoje zastosowanie znajdą również w całej Wielkiej Brytanii. Umowa zakłada, że Irlandia Północna po Brexicie będzie bardziej związana z Unią Europejską. Wiążę się to m.in. z unijnymi przepisami oraz standardami. Pewne jest, że wiele innych kwestii będzie jeszcze negocjowane z Brukselą po Brexicie.

Wielka Brytania zapłaci tzw. divorce bill w wysokości 39 mld funtów.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNa Wyspach powieje chłodem. Dramatyczna zmiana pogody od poniedziałku
NastępnyCo piąty Brytyjczyk zrobił już świąteczne zakupy