Start Wiadomości Rząd odwleka mowę tronową Elżbiety II

Rząd odwleka mowę tronową Elżbiety II

1018
0

Zaplanowana na 19 czerwca mowa tronowa królowej Elżbiety II zostanie przełożona o kilka dni, prawdopodobnie ze względu na toczące się negocjacje konserwatystów z Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP).

Mowa tronowa jest oficjalnym otwarciem nowej sesji parlamentu i zawiera ona zarys działań politycznych oraz propozycji ustaw. Theresa May nie potwierdziła oficjalnej daty przemowy, co opozycyjna Partia Pracy uważa za dowód, że obecny rząd jest pogrążony w chaosie i ma kłopot z osiągnięciem porozumienia z DUP. Zarzut ten podtrzymuje też pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon.

Ugrupowanie Theresy May nie zdobyło wystarczającej ilości głosów, by stworzyć rząd większościowy – zabrakło im 8 mandatów. Konserwatyści musieli poszukać sojusznika, a ich wybór padł na irlandzką formację DUP. Unioniści obiecali, że poprą rząd Theresy May, nadal nie są jednak znane oficjalne warunki współpracy. Wiadomo jednak, że zgodzili się popierać rząd w kwestiach budżetowych i wotum zaufania. Partia pod przywództwem Arlene Foster słynie z kontrowersyjnych poglądów, jednak przed rozmowami z Theresą May zapewniła, że zależy jej na dobru kraju.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniSpitfire rozbił się na pokazie lotniczym we Francji
NastępnyUK: Myślał, że wygrał mleko, a dostał milion funtów