Start Wiadomości Rocznica zamachu 7/7: Wielka Brytania jeszcze bardziej narażona na atak terrorystów niż...

Rocznica zamachu 7/7: Wielka Brytania jeszcze bardziej narażona na atak terrorystów niż 10 lat temu

2579
0

Dekadę temu grupa terrorystów przeprowadziła w londyńskim metrze krwawy zamach w wyniku którego zginęły 52 osoby, a 700 został rannych.

Stojący wtedy na czele rządu Tony Blair zapowiadał, że „Wielka Brytania nie da się zastraszyć terrorystom”, a kolejne rządy dotrzymują w tej kwestii słowa aktywnie zwalczając działalność między innymi Państwa Islamskiego. Jak jednak podkreślają eksperci, interwencje brytyjskiego wywiadu nie wpłynęły wcale na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w kraju – wręcz przeciwnie. Zdaniem przedstawicieli Royal United Services Institute (RUSI) poziom zagrożenia zamachem terrorystycznym od 2005 roku systematycznie wzrasta, a ryzyko jego wystąpienia jest obecnie określane jako „bardzo prawdopodobne”.

„Zagrożenie jest większe niż 10 lat temu z uwagi na jego większą różnorodność” – twierdzi Margaret Gilmore – specjalistka ds. Bezpieczeństwa międzynarodowego w RUSI. „Działający na własną rękę islamscy ekstremiści, napędzani terrorystyczną retoryką i informacjami dostępnymi w internecie, coraz śmielej podejmują się organizacji ataków w krajach swojego zamieszkania, mimo że właściwie nie mają żadnego wsparcia finansowego czy organizacyjnego” – twierdzi Gilmore podkreślając jednocześnie, że poziom aktywności wielkich organizacji terrorystycznych wcale się nie obniżył.

„Państwo Islamskie to potężna, zorganizowana grupa, która dzięki uciekaniu się do iście barbarzyńskich metod, wabi zwolenników ekstremizmu z całego świata” – charakteryzuje działalność ISIS badaczka. Gilmore dodaje, że „stara terrorystyczna szkoła” również trzyma się mocno. Grupy, takie jak Al-Quaida, w dalszym ciągu dążą do organizacji sterownych odgórnie zamachów na wielką skalę, przeprowadzanych w krajach o dużym znaczeniu strategicznym – Wielkiej Brytanii czy USA.

Ponadto, jak podkreśla Gilmore, na przestrzeni ostatniej dekady, światowa siatka terrorystyczna znacznie się rozrosła – fala ekstremizmu zaczęła wylewać się poza Bliski Wschód, a aktywne komórki terrorystyczne przejmują realną władzę w krajach takich ja Somalia czy Nigeria.

Co się stanie, jeśli w UK ponownie dojdzie do ataku?

Jak zapewniają przedstawiciele służb bezpieczeństwa, brytyjskie wojsko i policja są na wypadek ataku terrorystycznego dobrze przygotowane. Jeden z oficerów RAF-u w wywiadzie dla „The Independent” stwierdził, że służby specjalne ćwiczą różne scenariusze działań – zarówno na wypadek ataku tzw. „samotnego wilka”, czyli terrorysty działającego na własną rękę, jak i zamachu na podobieństwo londyńskiego 7/7.

„Procedury ewakuacji kluczowych obiektów [Westminster, Pałac Buckingham] są bardzo dobrze wdrożone” – twierdzi Gilmore i dodaje, że prywatne budynki, gdzie rezydują wielkie przedsiębiorstwa również mają opracowane strategie na wypadek ataku. Na terenie Londynu znajdują się ponadto bezpieczne kryjówki, gdzie w razie potrzeby zostaną umieszczeni ministrowie i inni przedstawiciele rządu.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniAmazon otwiera nowy oddział w Hampshire
Następny„Urodziłam 12 dzieci, należą mi się nowe piersi” – twierdzi matka, której NHS odmawia refundacji