Start Polecane Rishi Sunak przejmuje przywództwo w Partii Konserwatywnej

Rishi Sunak przejmuje przywództwo w Partii Konserwatywnej

267
0

Były minister finansów Wielkiej Brytanii, został nowym liderem rządzącej Partii Konserwatywnej i w efekcie obejmie urząd premiera. Sunak jako jedyny z pretendentów do przywództwa w partii uzyskał wymagane poparcie minimum 100 posłów.

Wbrew przypuszczeniom swojego startu w wyborach nie ogłosił były premier Boris Johnson. Johnson oświadczył, że choć uzyskał poparcie 102 posłów, zdecydował, że to nie jest właściwy czas na jego powrót.

42-letni Sunak stanie się najmłodszym premierem obejmującym urząd od 210 lat i pierwszym szefem rządu azjatyckiego pochodzenia. Ministrem finansów był od lutego 2020 r. do początku lipca tego roku. Rezygnacje jego oraz ministra zdrowia Sajida Javida pociągnęły za sobą całą lawinę dymisji składanych przez posłów na niższych stanowiskach rządowych, co ostatecznie skłoniło premiera Borisa Johnsona do ustąpienia.

Sunak przejmuje przywództwo w Partii Konserwatywnej w czasie, gdy znajduje się ona w najgłębszym kryzysie w swojej historii. Według zeszłotygodniowych sondaży poparcie dla rządzących od 12 lat konserwatystów oscyluje na poziomie 20 proc., zaś dla opozycyjnej Partii Pracy przekracza 50 proc., co w przypadku wyborów przełożyłoby się na zdecydowane zwycięstwo laburzystów.

Nowy lider nie jest zobowiązany do rozpisywania przedterminowych wyborów, a wobec tych fatalnych sondaży jest wysoce mało prawdopodobne, by się na to zdecydował w najbliższym czasie. Głosowania domaga się cała opozycja, a także większość opinii publicznej. Jednym z głównych argumentów wskazywanych na rzecz wyborów jest fakt, że Sunak to już drugi kolejny premier obejmujący urząd bez własnego mandatu od wyborców.

PoprzedniWioska handlowa z kontenerów morskich
NastępnyOktoberfest wraca do Southampton