Start Polecane Rekordowy wzrost cen paliw od 18 lat!

Rekordowy wzrost cen paliw od 18 lat!

988
0

Ceny benzyny wzrosły o 6 pensów za litr w maju. To największy miesięczny wzrost cen od 18 lat, mówi organizacja RAC.

Średnie ceny paliw wzrosły w maju o 6 pensów za litr, osiągając w ten sposób średnią 129,4 pensów za litr benzyny. To samo tyczy się oleju napędowego, który również wzrósł. Teraz kierowcy będą musieli zapłacić średnio 132 pensów za litr.

Przyczyną takiej podwyżki, według organizacji RAC jest wyższa cena ropy naftowej, która osiągnęła rekordowy wzrost wartości od prawie 4 lat. Ponadto, przyczynił się także do tego słaby kurs funta w stosunku do dolara amerykańskiego, który jest główną walutą za zakup ropy naftowej.

– Rosnąca cena ropy wraz ze słabszym funtem jest karną kombinacją dla każdego, kto regularnie jeździ – powiedział Simon Williams, rzecznik RAC ds. paliwa.

Ponowne nałożenie sankcji USA na Iran – piąty pod względem wielkości producent ropy naftowej na świecie – spowodowało wzrost cen ropy o 3% w maju. W tym samym czasie funt szterling osłabił się o 2%, co spowodowało, że import ropy (wyceniany w dolarach) był droższy, podaje BBC.

W przypadku konsumentów wzrastają także inne ceny – na przykład wyższe rachunki za energię właśnie zaczęły obowiązywać.  A podatek cukrowy zwiększy koszt wielu napojów bezalkoholowych.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUpalny czerwiec. Tak ciepło na Wyspach jeszcze nie było
NastępnyNowy sklep dyskontowy zostanie otwarty w Chandler’s Ford