Start Wiadomości Rekordowa liczba 130,5 tys. Polaków zarejestrowała się do udziału w wyborach

Rekordowa liczba 130,5 tys. Polaków zarejestrowała się do udziału w wyborach

589
0

Ponad 130,5 tys. polskich obywateli przebywających w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się, by wziąć udział w zaplanowanych na 28 czerwca wyborach prezydenta RP. Ostateczna liczba zarejestrowanych ma być prawdopodobnie jeszcze większa, gdyż dojdą jeszcze osoby, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w wyborach mailowo, pisemnie, telefonicznie lub faksem.

Jak przypomina PAP, na terenie Zjednoczonego Królestwa utworzono 11 obwodów głosowania – sześć w Londynie, dwa w Manchesterze, dwa w Edynburgu i jeden w Belfaście. Najwięcej osób zarejestrowało się w obu obwodach w Manchesterze – po ponad 15 tys. W każdym z obwodów londyńskich ta liczba albo przekroczyła 13 tys., albo była minimalnie niższa.

Jak podaje gazeta.pl, dla porównania, w wyborach prezydenckich w 2015 roku, w I turze za granicą Polacy oddali 165,5 tys. głosów, w II turze 160,7 tys. głosów (niewielki procent z nich potem okazał się głosami nieważnymi). – W 2010 roku w I turze głosów oddanych było za granicą 169 tys., a w II turze prawie 203,5 tys. (wtedy również niewielki procent z oddanych głosów okazał się nieważnymi).

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNie będzie przedłużenia okresu przejściowego po Brexicie
NastępnyPaulton’s Park zostanie ponownie otwarty w lipcu. Bilety już w sprzedaży