Start Polecane Rekin wbity w dach zostanie uznany za zabytek?

Rekin wbity w dach zostanie uznany za zabytek?

1736
0

Dom z ponad 7-metrowym białym rekinem wystającym z dachu ma zostać wpisany na listę zabytków przez council, który wcześniej chciał go zburzyć. 

Przy 2 New High Street w Oxfordzie znajduje się dom z wbitym w dach rekinem. Rzeźba ma 7,6 m długości, waży około 200 kg i została wykonana z włókna szklanego. Ogromny rekin, wyglądający jakby właśnie spadł z nieba, został umieszczany na domu prezentera radiowego, Billa Heine`go w 1986 roku. – Rekin ma wyobrażać kogoś czującego się kompletnie bezsilnie, wybijającego dziurę w swoim dachu w poczuciu bezsilności, gniewu i desperacji. Wiąże się to z Kampanią na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego, energią nuklearną, Czarnobylem oraz Nagasaki – powiedział o rzeźbie Heine.

Od ponad 30 lat rzeźba jest przedmiotem sporu – urzędnicy lokalnego councilu zażądali jej usunięcia, ponieważ nie posiadała żadnych certyfikatów bezpieczeństwa i nie było pewności, czy jej konstrukcja nie zagraża mieszkańcom domu i przechodniom. Rekin pozostał jednak na dotychczasowym miejscu, głównie za sprawą poparcia ze strony okolicznych mieszkańców. Teraz sprawa rzeźby znowu powróciła – w przyszłym roku rada miejska podejmie decyzję, czy wpisać rzeźbę na listę zabytków Oxfordu. Jeśli tak się stanie, to wszelkie renowacje będą musiały być konsultowane z konserwatorem.

W 2013 roku Rekin z Headington został wykorzystany w primaaprilisowym żarcie dziennika Oxford Mail, który napisał, że miejscowy council stworzył fundusz szacowany na 200 tysięcy funtów, aby wesprzeć budowę podobnych rzeźb na dachach innych domów w okolicy.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPolicja rekrutuje funkcjonariuszy mówiących po polsku, litewsku lub łotewsku
NastępnyProblemy z HMS Queen Elisabeth. Lotniskowiec przecieka