Start Wiadomości Referendum w Szkocji nie może być rozpisane bez zgody rządu w Londynie

Referendum w Szkocji nie może być rozpisane bez zgody rządu w Londynie

146
0

Decyzją Brytyjskiego Sądu Najwyższego, władze Szkocji nie mogą przeprowadzić nowego referendum niepodległościowego bez zgody rządu w Londynie.

Nicola Sturgeon, szefowa szkockiego rządu planowała nowe referendum na 19 października 2023 r. Orzeczenie Sądu Najwyższego jest dużym ciosem dla niepodległościowych planów Szkockiej Partii Narodowej. Sturgeon już wcześniej mówiła, że jeśli Sąd Najwyższy nie zgodzi się na rozpisanie referendum przez szkocki parlament, najbliższe wybory do brytyjskiej Izby Gmin w Szkocji potraktuje jako faktyczne referendum niepodległościowe.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, gdyż w czerwcu tego roku ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson formalnie odrzucił wniosek Sturgeon o zgodę na rozpisanie nowego referendum w Szkocji.

Szkocki rząd złożył wówczas w parlamencie projekt ustawy o przeprowadzeniu referendum 19 października 2023 r., a pomimo że nie została ona jeszcze przyjęta, lord adwokat Szkocji, czyli najwyższa rangą urzędniczka prawna szkockiego rządu, zwróciła się do brytyjskiego Sądu Najwyższego z zapytaniem, czy wobec braku zgody rządu w Londynie na referendum władze w Edynburgu mogą rozpisać referendum „konsultacyjne”.

W wydanym uzasadnieniu przewodniczący Sądu Najwyższego lord Reed wyjaśnił, że sędziowie nie zgodzili się z argumentacją rządu szkockiego o konsultacyjnym charakterze referendum i podkreślili, że należy brać pod uwagę nie tylko czysto prawny aspekt sprawy, ale również faktyczne konsekwencje. Wskazali, że w każdym przypadku miałoby ono konsekwencje polityczne i konstytucyjne dla unii między Szkocją a Anglią, a te kwestie, zgodnie z ustawą o Szkocji z 1998 r., są zastrzeżone dla władz w Londynie.

PoprzedniPopyt na drzewa skłania Hillier Nurseries do rozbudowy gospodarstwa o 4 miliony funtów
NastępnyPopularna impreza bożonarodzeniowa odwołana ze względu na koszty