Start Coronavirus Recesja w UK z powodu pandemii mniej dotkliwa niż się spodziewano

Recesja w UK z powodu pandemii mniej dotkliwa niż się spodziewano

792
0

Według Banku Anglii recesja gospodarcza w Wielkiej Brytanii będzie mniej dotkliwa niż przewidywano, jednak wychodzenie z niej potrwa znacznie dłużej.

Bank of England prognozuje, że gospodarka w tym roku skurczy się o 9,5 proc. W przedstawionej prognozie wyjaśniono, że ożywienie nastąpiło wcześniej i jest ono szybsze, niż zakładano w maju, co jest efektem szybszego znoszenia restrykcji wprowadzonych z powodu epidemii. Wskazano, że wydatki na odzież i wyposażenie domu powróciły do poziomu sprzed pandemii, a konsumenci nadal wydają więcej na żywność i energię niż przed zamknięciem, ale wydatki na rekreację i inwestycje biznesowe pozostają na niskim poziomie, co będzie miało wpływ na ożywienie gospodarcze.

Bank Anglii spodziewa się, że gospodarka Wielkiej Brytanii wzrośnie w 2021 r. o 9 proc., a w 2022 r. – o 3,5 proc., podczas gdy w scenariuszu przedstawionym w maju miało to być odpowiednio 15 proc. i 3 proc. W efekcie brytyjski PKB powróci do wielkości sprzed epidemii pod koniec 2021 r., a nie w II kwartale przyszłego roku.

Nowe prognozy opierają się jednak na założeniu, że nie będzie drugiej fali epidemii oraz uda się osiągnąć porozumienie z Unią Europejską o przyszłych relacjach handlowych.

PoprzedniZatwierdzono plany dalszej budowy ścieżek rowerowych w całym mieście
NastępnyPandemia uderza w miejsca pracy. Liczba zwolnień wzrosła pięciokrotnie