Start Brexit Reakcja UE na plan Brexitu Borisa Johnsona

Reakcja UE na plan Brexitu Borisa Johnsona

985
0

Donald Tusk, szef Rady UE, jest jedną z kilku wiodących postaci UE, która kwestionuje plany Borisa Johnsona.

Unia Europejska jest otwarta, ale nie przekonana na nowe propozycje premiera Wielkiej Brytanii dotyczące porozumienia Brexit z UE – mówi przewodniczący Rady Europejskiej.

Plan pozwoliłby utrzymać Irlandię Północną na jednolitym rynku towarów UE, ale pozwoliłby jej opuścić unię celną. Ale to, co dzieje się z granicą między Irlandią Północną a Irlandią, pozostaje głównym punktem spornym.

Irlandzki premier Leo Varadkar powiedział, że nowe plany umowy o wystąpieniu są mile widziane, ale pod wieloma względami nie wystarczają.

Okazuje się, że David Frost, europejski doradca premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, przeprowadzi kolejną rundę rozmów w Brukseli, aby przełamać impas Brexitu.

Główny negocjator UE, Michel Barnier, powiedział europejskim dyplomatom, że wciąż ma wiele pytań na temat brytyjskiej propozycji zastąpienia mechanizmu ochronnego – środka mającego na celu zapobieganie twardej granicy na wyspie Irlandii po Brexicie.

Europa gardzi nierealistycznymi planami Brexitu Johnsona.

Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że zamierza osiągnąć ostateczne porozumienie na szczycie UE 17 października.

Tymczasem najwyższy sąd cywilny w Szkocji rozważa, czy Johnson mógłby zostać skazany na więzienie, jeśli zlekceważy przepisy mające na celu zapobieganie zawieraniu umów.

Tak zwana ustawa Benna wymaga od rządu zwrócenia się do UE o przedłużenie terminu Brexitu, jeśli nie uda się uchwalić porozumienia w parlamencie lub skłonić parlamentarzystów do zatwierdzenia braku porozumienia, do 19 października.

Jednak Johnson wielokrotnie nalegał, aby nie prosił o opóźnienie.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPort w Southampton otrzymał pieniądze na przygotowanie się do Brexitu
NastępnySpotkanie informacyjne na temat settled status