Start Wiadomości Ranking cen w UE: w Polsce najtańsza żywność i elektronika

Ranking cen w UE: w Polsce najtańsza żywność i elektronika

1901
0

Unia Europejska opublikowała zestawienie cen poszczególnych grup produktów w krajach członkowskich. Polska znalazła się na dole listy, co tym razem teoretycznie może mieć wydźwięk pozytywny. Okazuje się bowiem, że zarówno żywność, jak i elektronika są nad Wisłą najtańsze.

Najwyższe koszty wyżywienia ponoszą mieszkańcy Danii, Austrii i Finlandii. Z kolei do najtańszych pod tym względem krajów członkowskich oprócz Polski należą Bułgaria i Rumunia. W kwestii taniego alkoholu cenowi liderzy nie zmieniają się od lat – zgonie z najnowszym zestawieniem najtańsze „procenty” dostaniemy w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i Czechach. Najdroższe piwo wypijemy natomiast w pubie irlandzkim, brytyjskim lub fińskim.

Najtańsze w Europie tekstylia proponują sprzedawcy węgierscy, bułgarscy i, znowu, polscy. Zdecydowanie nie opłaca się jednak uzupełniać garderoby będąc w Skandynawii – Göteborg, Kopenhaga i Oslo – to stolice najdroższej europejskiej mody.

Telewizory, komputery i inne sprzęty elektroniczne również opłaca przywozić się z ojczyzny, gdzie są najtańsze, oraz Czech, Bułgarii i Węgier. Co ciekawe, elektronikę w dobrej cenie dostaniemy również w Luksemburgu. Najwyższe ceny sprzętu RTV zobaczymy natomiast w sklepach maltańskich, cypryjskich i duńskich.

Jeśli marzymy o zmianie samochodu warto udać się do naszych polskich sąsiadów – Czechów, gdzie „indywidualne środki transportu”, jak Unia określa cztery kółka, są najtańsze. Z drugiej strony równie dobrze można wybrać się do Polski, która w tym zestawieniu zajęła drugie miejsce. Auta zdecydowanie nie przywoźmy natomiast z Danii, Holandii i Portugalii.

Usługi hotelarskie i restauracyjne to, poza artykułami alkoholowymi, jedyne zestawienie, w którym u dołu tabeli nie znajdziemy Polski. Miejsca w hotelach zabukujemy najtaniej w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Najdrożej – znowu w Skandynawii: pierwszą trójkę tworzą Dania, Szwecja i Finlandia.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniSam wybierasz, za co płacisz mniej! Waitrose rusza z atrakcyjną promocją
NastępnyTragedia na Wyspach. Pies zagryzł noworodka