Start Brexit Przygotowania do Brexitu kosztują rząd ponad 4 miliardy funtów

Przygotowania do Brexitu kosztują rząd ponad 4 miliardy funtów

909
0

Departamenty rządowe wydały ponad 4 miliardy funtów na przygotowania do opuszczenia UE, podał organ nadzoru wydatków publicznych.

Krajowy Urząd Kontroli stwierdził, że suma ta obejmowała wydatki na personel, doradztwo zewnętrzne i reklamę.

Rzecznik skarbu powiedział, że rząd udostępnił wszystkie niezbędne fundusze, aby upewnić się, że kraj jest przygotowany na opuszczenie UE.

NAO podkreśliło w swoim raporcie, że nie ocenia, czy wydatki stanowią stosunek wartości do ceny.

Podkreślono także, że dane liczbowe przedstawiają minimalny szacowany poziom wydatków ze względu na ograniczenia w danych dostarczanych przez departamenty.

Raport organu nadzorującego wydatki wykazał, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Urząd Skarbowy i Urząd Celny oraz Departament Środowiska stanowiły ponad połowę 4,4 miliarda funtów wydanych na przygotowania do Brexitu.

W latach 2016-17 i 2019-20 Ministerstwo Skarbu udostępniło 6,3 mld funtów dodatkowego finansowania na pokrycie kosztów opuszczenia przez Wielką Brytanię UE z lub bez umowy.

Z tych pieniędzy na zatrudnienie wydano co najmniej 1,9 miliarda funtów. NAO podało, że poziom zatrudnienia osiągnął najwyższy poziom w październiku 2019 r., kiedy to 22 000 urzędników pracowało nad planowaniem Brexitu.

Reklama, budowa nowych systemów i innych usług kosztuje co najmniej 1,5 miliarda funtów – w tym wydatek 283 miliony funtów na budowę systemu rozliczeniowego UE i 69 milionów funtów na Operację Brock, system zarządzania ruchem, który będzie stosowany w Kent w przypadku braku porozumienia Brexit.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniRząd złożył projekt ustawy o nowym systemie imigracyjnym
NastępnyMyjnia dla psów w Itchen Valley Country Park