Start Brexit Protokół z Irlandii Północnej. Czeka dotyczy konflikt pomiędzy wielką Brytanią a UE?

Protokół z Irlandii Północnej. Czeka dotyczy konflikt pomiędzy wielką Brytanią a UE?

543
0

Podczas negocjacji w sprawie brexitu wszystkie strony zgodziły się, że ochrona porozumienia pokojowego z Irlandią Północną ( porozumienie wielkopiątkowe ) jest absolutnym priorytetem. Kiedy podpisano ją w 1998 r., była jedną z kluczowych kwestii była potrzeba otwartej granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną.

To było łatwe do załatwienia, ponieważ oba były częścią Unii Europejskiej. Republika i Irlandia Północna miały te same przepisy UE dotyczące handlu, więc nie były potrzebne kontrole towarów przewożonych z jednego kraju do drugiego. Jednak po brexicie potrzebny był nowy układ. UE wymaga, aby wiele towarów było kontrolowanych, gdy przybywają z krajów spoza UE, podczas gdy niektóre produkty w ogóle nie są dozwolone. UE i Wielka Brytania musiały wymyślić nowy sposób uniknięcia kontroli granicznych. To dlatego negocjowali i podpisali Protokół Irlandii Północnej. Wszedł on w życie 1 stycznia 2021 r. i jest obecnie częścią prawa międzynarodowego.

Zgodnie z dokumentem obie strony zgodziły się, że chociaż Irlandia Północna nie jest już częścią UE, ale nadal będzie przestrzegać wielu jej zasad. Umożliwiłoby to ciężarówkom dalszą jazdę przez granicę lądową bez kontroli. Tymczasem Anglia, Szkocja i Walia nie przestrzegają już tych zasad, co prowadzi do nowej „regulacyjnej” granicy między Wielką Brytanią a Irlandią Północną. Teraz należy przeprowadzać nowe kontrole towarów, które wjeżdżają do Irlandii Północnej z Anglii, Szkocji lub Walii. Inspekcje odbywają się w portach Irlandii Północnej, a dokumenty celne muszą być wypełnione. To wywołało krytykę, że na Morzu Irlandzkim faktycznie utworzono nową granicę.

Niektóre produkty spożywcze przywożone do Irlandii Północnej z Wielkiej Brytanii – takie jak mrożone mięso, mleko, ryby i jaja – muszą być monitorowane, aby upewnić się, że spełniają normy UE. Muszą przejść przez punkt kontroli granicznej, gdzie sprawdzana jest papierkowa robota i odbywają się inspekcje. UE poinformowała na początku lutego, że punkty kontrolne nie są jeszcze w pełni operacyjne, a niektóre towary trafiają do Irlandii Północnej bez odpowiedniego zgłoszenia. Aby zapewnić utrzymanie zapasów, supermarkety mogły uniknąć kontroli swoich produktów przez trzy miesiące.

W marcu Wielka Brytania sama postanowiła przedłużyć ten okres karencji do października. Następnie ogłosił dalsze jednostronne działania mające na celu ułatwienie handlu paczkami i roślinami z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa żywności nie zezwalają na wprowadzanie na rynek schłodzonych produktów mięsnych pochodzących z krajów niebędących członkami, takich jak Wielka Brytania. Doprowadziło to do zakazania brytyjskiej kiełbasy w Irlandii Północnej. Sześciomiesięczny okres karencji obowiązuje od stycznia, kiedy zasady nie mają zastosowania, ale zgodnie z warunkami protokołu wygasa pod koniec tego miesiąca.

Rozmowy na temat tego, co będzie dalej, odbyły się między Wielką Brytanią a UE na początku zeszłego tygodnia, ale zostały zerwane bez porozumienia. Maros Sefcovic – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej – powiedział, że  cierpliwość UE „wyczerpuje się bardzo”.

Jeśli nie można osiągnąć porozumienia, Wielka Brytania twierdzi, że jest gotowa zignorować zasady. UE ostrzegła jednak, że zareaguje działaniami prawnymi, które mogą doprowadzić do wprowadzenia ceł (podatków od importu) na brytyjskie towary.

UE stwierdziła, że ​​decyzja Wielkiej Brytanii o przedłużeniu okresu karencji łamie prawo międzynarodowe, ponieważ nie była konsultowana. Wszczęła postępowanie prawne, które może zakończyć się nałożeniem przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na Wielką Brytanię wysokich grzywien. Podczas wizyty w Irlandii Północnej 12 marca, przed rozpoczęciem działań prawnych UE, Boris Johnson twierdził, że posunięcie rządu było zgodne z prawem.

Oprócz problemów z handlem pojawiają się również obawy dotyczące polityki i bezpieczeństwa. Kontrole zostały tymczasowo zawieszone na początku lutego z powodu „złowrogich” zagrożeń dla niektórych funkcjonariuszy granicznych sprawdzających towary.

Związkowcy zdecydowanie sprzeciwiają się kontrolom, ponieważ nie chcą, aby Irlandia Północna była traktowana inaczej niż reszta Wielkiej Brytanii. W marcu jedna grupa napisała do premiera o wycofanie poparcia dla porozumienia wielkopiątkowego. Odbyła się również seria demonstracji i protestów przeciwko idei jakiejkolwiek granicy na Morzu Irlandzkim.

Przemawiając po spotkaniu z prezydentem Bidenem  10 czerwca, Boris Johnson powiedział, że „istnieje całkowita harmonia w potrzebie kontynuacji działań, znajdowania rozwiązań i upewniania się, że przestrzegamy porozumienia wielkopiątkowego z Belfastu”.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPrawie 80 przypadków wariantu Delta wykryto w Southampton i okolicach
NastępnyArtysta z Winchester, zamierza otworzyć szkołę graffiti dla młodych