Start Polecane Problemy z imigracyjnym systemem rejestracji

Problemy z imigracyjnym systemem rejestracji

900
0

Brytyjski rząd twierdzi, że nie ma żadnych problemów z imigracyjnym systemem rejestracji dla obywateli UE i przypomina spóźnialskim o konieczności złożenia aplikacji. Jednak wiele osób zgłasza, że nie może udowodnić, że przebywa w kraju legalnie z powodu usterki w rządowym programie.

Obywatele UE mieszkający w Wielkiej Brytanii, którzy ubiegają się o zmianę swojego statusu z pre-settled na settled ryzykują, że nie będą w stanie udowodnić swojego legalnego pobytu w UK z powodu usterki w cyfrowych zezwoleniach na pobyt wydawanych przez rząd. Po Brexicie dostęp do usług publicznych lub finansowych (np. otrzymanie kredytu) dla imigrantów z UE jest warunkowany posiadaniem przez nich statusu osoby osiedlonej (settled lub pre-settled), przyznawanego przez brytyjskie Home Office w formie elektronicznej.

Tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled), może zostać zmieniony na bezterminowy status osoby osiedlonej (settled) po tym, gdy ktoś mieszkał w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez pięć lat. Okazuje się jednak, że po złożeniu wniosku o taką zmianę – do czasu jego rozpatrzenia z elektronicznych akt znika informacja o posiadaniu statusu pre-settled. Oznacza to brak możliwości udowodnienia, że ktoś przebywa legalnie w kraju.

Termin aplikowania do EU Settlement Scheme minął 30 czerwca br., jednak rząd brytyjski przypomina, że wszyscy ci, którzy jeszcze nie aplikowali o pre-setlled lub settled status wciąż mogą to zrobić, jeśli posiadają „racjonalny” powód spóźnienia.

W maju rząd Wielkiej Brytanii wysłał listy do obywateli UE, EOG i Szwajcarii, udzielając im krok po kroku praktycznych porad, jak złożyć wniosek do EUSS. W sierpniu wysłano kolejne pisma do tych, którzy mogą jeszcze aplikować.

PoprzedniRząd Wielkiej Brytanii odrzuca plany dotyczące paszportów covidowych
NastępnyTeren w Southampton ma być przekształcony w park