Start Brexit Premier przekonany, że Wielka Brytania będzie prosperować bez umowy handlowej z UE

Premier przekonany, że Wielka Brytania będzie prosperować bez umowy handlowej z UE

553
0

Boris Johnson powtórzył, że jest „przekonany, że [Wielka Brytania] będzie prosperować” poza UE, jeśli umowa handlowa po Brexicie nie zostanie uzgodniona z blokiem.

Rozmowy rozpoczęły się ponownie w Brukseli w poniedziałek, a główny negocjator Wielkiej Brytanii powiedział, że osiągnięto „postęp w pozytywnym kierunku” w sprawie porozumienia. Jednak Lord David Frost przyznał, że „istotne elementy” nie zostały jeszcze uzgodnione. Jego unijny odpowiednik Michel Barnier dodał, że chce, aby „przyszła współpraca była otwarta, ale uczciwa” z Wielką Brytanią. Tweetując po rozpoczęciu rozmów, napisał: „Pozostajemy zdeterminowani, cierpliwi, pełni szacunku”.

Punkty sporne między obiema stronami dotyczą reguł konkurencji i pomocy państwa dla przedsiębiorstw, a także praw połowowych. Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia, ale nadal przestrzega zasad bloku do końca roku, podczas gdy negocjacje trwają. Każda umowa między Wielką Brytanią a UE musiałaby zostać ratyfikowana przez parlamenty po obu stronach, więc czas ucieka na osiągnięcie porozumienia i podpisanie go przed 31 grudnia. Jeśli w tym momencie nie dojdzie do porozumienia, handel między nimi będzie zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) – z taryfami, które zostaną wprowadzone na wiele importów i eksportów, co może podnieść koszty. Rząd planował wznowienie polityki w tym tygodniu po awanturach na Downing Street i odejściach kluczowych pracowników – w tym głównego doradcy pana Johnsona, Dominica Cummingsa. W swoim oświadczeniu resetującym nr 10 powiedział, że rozmowy w tym tygodniu będą „kluczowe”. W oświadczeniu dodano: „Premier wyraził się jasno, że w negocjacjach nie przyjmiemy propozycji podważających nasz status suwerennego, niepodległego kraju. Jeśli UE nie uszanuje suwerenności Wielkiej Brytanii, odejdziemy na warunkach australijskich, a premier jest przekonany, że nam się powodzi”.

Boris Johnson musi teraz izolować się przez 14 dni po spotkaniu z posłem, który później uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Ale w filmie nakręconym przez Downing Street powiedział, że jest „w dobrym zdrowiu”, „nie ma żadnych objawów” i „nadal będzie prowadził” ze swojego mieszkania. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniW Southampton rozpoczął się program testowy szczepionki na koronawirusa
NastępnyWielka Brytania: Sprzęt Apple skradziony. Jego wartość to 5 mln funtów