Start Coronavirus Premier Boris Johnson ogłosił plan wychodzenia z lockdownu

Premier Boris Johnson ogłosił plan wychodzenia z lockdownu

813
0

Premier Boris Johnson przedstawił w poniedziałek w Izbie Gmin czteroetapowy plan wychodzenia z lockdownu.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, które przedstawił w poniedziałek rano wiceminister zdrowia ds. szczepień Nadhim Zahawi, w pierwszym etapie, od 8 marca, wszystkie szkoły w Anglii wrócą do trybu stacjonarnego. Odnosić się to będzie też do tych kierunków uniwersyteckich, gdzie konieczne są praktyczne ćwiczenia czy specjalistyczne wyposażenie.

Od 29 marca, będzie możliwość spotkań na świeżym powietrzu maksymalnie sześciu osób lub członków dwóch gospodarstw domowych. Od tego dnia przestanie obowiązywać nakaz pozostawania w domach z wyjątkiem kilku uzasadnionych powodów. Na otwartym powietrzu spotykać się będzie mogło do sześciu osób lub członkowie dwóch gospodarstw domowych. Otwarte zostaną obiekty sportowe na zewnątrz, takie jak korty tenisowe czy odkryte baseny i będą mogły zostać wznowione amatorskie rozgrywki sportowe.

W ramach drugiego etapu – nie wcześniej niż 12 kwietnia – działalność będą mogły wznowić sklepy sprzedające towary inne niż pierwszej potrzeby, a puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów przy stolikach na zewnątrz, przy czym nie będzie wymogu, by alkohol był podawany tylko do posiłków. Od tego dnia czynne będą miejsca noclegowe w własnym wyżywieniem czy pola kempingowe.

W trzecim etapie, od 17 maja, będą możliwe spotkania w zamkniętych pomieszczeniach, w tym w domach – z ograniczeniem do sześciu osób lub dwóch gospodarstw domowych, a na zewnątrz limit podniesiony będzie do 30 osób. Pełną działalność wznowią puby i restauracje, hotele i hostele, kina, teatry i sale koncertowe, choć z zachowaniem zasad dystansu społecznego, co oznacza niepełną widownię. Od tego dnia kibice będą mogli powrócić na stadiony, ale również z ograniczeniami w zależności od ich pojemności.

Brytyjski premier zastrzegł jednak, że daty wchodzenia w kolejne etapy rozluźniania obostrzeń są warunkowe i podejmując decyzje w ich sprawie, nie będzie się kierował zapowiedzianymi datami, ale danymi na temat postępu w walce z pandemią COVID-19.

Postęp na drodze do wychodzenia z lockdownu uzależniony będzie od spełnienia czterech warunków: czy nadal będzie skutecznie przeprowadzany program szczepień, czy będą dowody, że szczepienia wyraźnie zmniejszają liczbę zachorowań i zgonów, czy liczba hospitalizacji nie będzie nadmiernie obciążać służby zdrowia oraz czy nowe warianty koronawirusa nie zmienią oceny poziomu zagrożenia.