Start Wiadomości Prawnicy: Parlament musi przegłosować Brexit

Prawnicy: Parlament musi przegłosować Brexit

916
0

Brytyjscy prawnicy informują, że decyzję o Brexicie powinni zatwierdzić posłowie w parlamencie, ponieważ tylko wtedy „będzie legalny” i umożliwi uruchomienie procedury przewidzianej w artykule 50. traktatu unijnego – informuje agencja Reuters.

Jak uważają prawnicy z londyńskiej firmy Mishcon de Reya, by Brexit przebiegał zgodnie z prawem, potrzebna jest w Wielkiej Brytanii debata w parlamencie i głosowanie. W innym przypadku procedura związana z artykułem 50. nie może zostać przeprowadzona, ponieważ referendum nie ma mocy prawnej.

Słowa te dają zatem nadzieję zwolennikom pozostania w Unii Europejskiej, bowiem w przypadku, gdyby posłowie odrzucili wynik referendum, Brexitu mogłoby nie być. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne, choć w przypadku Irlandii i Danii już organizowano dwukrotnie referenda.

W wyżej wspomnianym artykule Traktatu Lizbońskiego jest określone tylko, że „każde Państwo Członkowskie może, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi, podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii. Następnym krokiem jest powiadomienie o niej Radę Europejską, jednak nie jest określone w jakim czasie ma to nastąpić.

Z wystąpienie premiera Davida Camerona wiadomo, że decyzję tę podejmie nowa głowa brytyjskiego rządu, którą Partia Konserwatystów ma wskazać do września tego roku. Wcześniej w sprawie Brexitu nie będą podejmowane żadne kroki.

Jak poinformowała we wtorek Theresa May, która jest oficjalnym kandydatem na premiera i jednocześnie najbardziej prawdopodobnym następcą Camerona, najprawdopodobniej w tym roku nie dojdzie do rozpoczęcia procedury opuszczania Wspólnoty.

Wcześniej również Jeremy Hunt, minister zdrowia w UK wspominał o tym, że rząd powinien odwlekać najdłużej jak się uda, podpisanie umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej, ponieważ to zamyka drogę do negocjacji warunków dalszych relacji UK-UE.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPaultons Park w Hampshire lepszy niż Eurodisneyland
NastępnyFunt coraz słabszy zarówno w parze z dolarem, jak i złotym