Start Coronavirus Prawie 12 000 mieszkańców Southampton ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych

Prawie 12 000 mieszkańców Southampton ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych

441
0

Nowe dane pokazują, że liczba mieszkańców Southampton ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych pozostaje znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii.

Dane Office for National Statistics pokazują, że od 9 lipca 11 955 osób pobierało zasiłki dla bezrobotnych w Southampton, w porównaniu z zaledwie 5625 na początku marca. To 6,9% populacji w wieku produkcyjnym.

Liczby te obejmują osoby w wieku od 16 do 64 lat pobierające zasiłek dla osób poszukujących pracy oraz niektóre osoby ubiegające się o Universal Credit, które są bezrobotne i poszukują pracy lub zatrudnione, ale mające niskie zarobki.

Liczba osób otrzymujących pomoc w Southampton również nieznacznie wzrosła w porównaniu z początkiem czerwca, kiedy to było 11 685 wnioskodawców.

Podobny wzorzec zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, gdzie liczba ubiegających się o zasiłek wzrosła ponad dwukrotnie, do 2,7 miliona w lipcu w porównaniu z marcem. Miesięczny wzrost był skromniejszy – w czerwcu liczba ta wyniosła 2,6 mln.

ONS ostrzegł, że zmiany Universal Credit w odpowiedzi na wirusa oznaczają, że więcej osób może uzyskać świadczenia, będąc nadal zatrudnionymi, co może wpłynąć na ogólną statystykę. Oddzielne dane ONS pokazują, że około 730 000 brytyjskich pracowników zostało usuniętych z listy płac brytyjskich firm od marca, kiedy rozpoczął się lockdown Covid-19.

Jednak oficjalna stopa bezrobocia nie rośnie, utrzymując się na poziomie 3,9% od kwietnia do czerwca – to ostatni okres, dla którego dostępne są dane. Aby zostać zaliczonym do bezrobotnych, osoby takie muszą aktywnie poszukiwać nowej pracy.