Start Poradniki Pracujesz w UK? Zmienia się stawka ubezpieczenia!

Pracujesz w UK? Zmienia się stawka ubezpieczenia!

5298

Z dniem 6 kwietnia w życie wchodzi zmiana tygodniowej stawki ubezpieczenia społecznego dla tych mieszkańców UK, którzy pracują jako self-employed. Stawka National Insurance Class 2 od dziś wynosi 2,80 funta tygodniowo, zamiast dotychczasowych 2,70 funta.

Ubezpieczenie społeczne National Insurance Class 2 opłaca się na dwa sposoby. W trybie półrocznym: kwietniu i październiku – osoba samozatrudniona otrzymuje wtedy rachunek do opłacenia na poczcie lub w banku. W trybie kilkutygodniowym: co cztery – pięć tygodni, jeśli samozatrudniony wykona zlecenie Direct Debit ze swojego konta (w tym celu należy wypełnić formularz CA5601).

Obowiązek opłacania ubezpieczenia National Insurance Class 2 nie dotyczy jedynie tych osób, które osiągają bardzo niskie dochody (przykładowo: 5,8 tys. funtów w roku podatkowym 2014/15, 5,9 tys. funtów w roku podatkowym 2015/16) i złoży wniosek o zwolnienie z tego obowiązku (formularz CF10).

Należy pamiętać, że wniosek o zwolnienie z płatności National Insurance Class 2 zawsze składa się na dany rok podatkowy.

Ubezpieczenie społeczne samozatrudnionych NI Class 4 jest niezależne od NI Class 2 i zróżnicowane w zależności od dochodów.