Start Polecane Pracownikom sektora publicznego grozi zamrożenie pensji

Pracownikom sektora publicznego grozi zamrożenie pensji

718
0

BBC dowiedziało się, że w przyszłym roku miliony pracowników sektora publicznego w Anglii mogą stanąć w obliczu zamrożenia płac. Wśród 5,5 miliona dotkniętych tym kryzysem są główni pracownicy, których chwalono za służbę w czasie pandemii, od sił zbrojnych i policji po nauczycieli i urzędników.

Jednak oczekuje się, że pracownicy NHS byliby zwolnieni z zamrożenia, aby odzwierciedlić wysiłki podjęte podczas pandemii. Skarb Państwa próbuje wzmocnić finanse publiczne po ogromnym wzroście wydatków na walkę z koronawirusem. Pożyczki rządowe osiągnęły najwyższy poziom w październiku w zeszłym miesiącu, ponieważ Wielka Brytania kontynuowała duże wydatki na wsparcie gospodarki podczas pandemii koronawirusa.

Kanclerz Rishi Sunak przedstawi swój przegląd wydatków w przyszłym tygodniu, podając szczegóły, ile pieniędzy zostanie przydzielonych różnym departamentom w roku finansowym 2020-21. Oczekuje się, że opowie się za ograniczeniem płac, aby odzwierciedlić spadek dochodów sektora prywatnego w tym roku.

Ministerstwo Skarbu odmówiło komentarza, ale wskazało na język użyty przez Sunaka w liście w sprawie przeglądu wydatków w lipcu. W liście zaznaczono, że „w interesie sprawiedliwości musimy zachować umiar w przyszłym przyznawaniu wynagrodzeń w sektorze publicznym, zapewniając, aby w ciągu całego roku i okresu przeglądu wydatków poziom wynagrodzeń w sektorze publicznym utrzymywał się na równi z sektorem prywatnym”. Ministerstwo Skarbu zainteresowało się również raportem think tanku Centre for Policy Studies, który sugeruje, że trzyletnie zamrożenie mogłoby zaoszczędzić 23 miliardy funtów do 2023 roku lub 15 miliardów funtów, gdyby pracownicy NHS byli zwolnieni.

Sekretarz zdrowia Matt Hancock odmówił komentarza na temat tego, czy walczył o zwolnienie pracowników NHS z ewentualnego zamrożenia wynagrodzeń w sektorze publicznym. Powiedział BBC, że nie zamierza komentować wewnętrznych dyskusji, dodając, że „zawsze będzie walczył dla NHS… jest też niesamowicie trudna sytuacja ekonomiczna”.

We wrześniu Urząd Statystyk Krajowych obliczył, że w ubiegłym roku pracownicy sektora publicznego zarabiali średnio 7% więcej niż pracownicy sektora prywatnego. Jakakolwiek luka pogłębiłaby się jeszcze bardziej w roku, w którym nastąpił spadek dochodów prywatnych podczas pandemii, podczas gdy płace w sektorze publicznym zostały utrzymane. Chęć kanclerza utrzymania „parytetu” wskazuje, że w odpowiedzi na rozbieżności uzasadnione będzie zamrożenie lub ograniczenie poziomu wynagrodzeń w najbliższych latach. Związek zawodowy Unite powiedział, że zamrożenie płac byłoby „obraźliwe dla tych pracowników sektora publicznego, którzy stanowią podstawę struktury społeczeństwa podczas tej trwającej pandemii”. „Wiosną premier chwalił pracowników NHS za uratowanie mu życia. Teraz, jesienią, musi upewnić się, że jego kanclerz zamieni te ciepłe słowa w twardą gotówkę dla tych, którzy zapewniają sprawne funkcjonowanie NHS, szkół i uczelni oraz niezliczone usługi świadczone na co dzień przez lokalne rady.”

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNajwięcej zarażeń koronawirusem w supermarketach
NastępnySklepy Marks & Spencer otwarte do północy