Start Wiadomości Pracownicy British Airways zastrajkują na Heathrow?

Pracownicy British Airways zastrajkują na Heathrow?

729
0

Dwa tysiące pracowników linii zagłosowało za strajkami przeciwko niskim zarobkom – informuje BBC.

Około 15 proc. personelu zdecydowało się na protest po odrzuceniu propozycji 2-procentowej podwyżki. Strajk może rozpocząć się 21 grudnia, nie potwierdzono jeszcze informacji czy wpłynie on na podróżujących w okresie świątecznym pasażerów.

Napięcia w firmie wzrosły z powodu niezadowolenia pracowników z warunków umów i wysokości pensji. Strajk ma mieć na celu zmuszenie BA do dalszych negocjacji z załogą.

Spór dotyczy około 4 tys. pracowników zatrudnionych w 2010 roku na tzw. kontrakty „Mixed Fleet”. Uważają oni, że ich wynagrodzenie jest zbyt niskie. Ponad 75 proc. tych pracowników to członkowie związków.

Kontrakty z przed 6 lat zakładały, że roczne zarobki będą wahać się od 21 tysięcy do 25 tysięcy funtów, a w rzeczywistości zaczynają się już od 12 tysięcy funtów.

Linie lotnicze chciały uspokoić pracowników 2-procentową podwyżką, oni jednak odrzucili propozycję i zdecydowali się na strajk. Z powodu niskich zarobków połowa z nich była zmuszona wziąć drugi etat, a ponad dwie trzecie pracowało bez względu na swoją kondycję zdrowotną, ponieważ nie mogli pozwolić sobie na skorzystanie z urlopu chorobowego.

Niektórzy z pracowników twierdzą nawet, że wielokrotnie spali w samochodach między lotami, ponieważ nie było ich stać na powroty do domu.

– Nie chodzi tylko o to, że za niskie pensje ciężko się utrzymać, ale także o to, że są one zagrożeniem dla bezpieczeństwa – mówił przedstawiciel regionalnego związku Matt Smith.

Rzecznik linii twierdzi, że firma zaoferowała pracownikom rozsądną podwyżkę, która zapewni wyrównanie pensji do wysokości wynagrodzenia personelu innych przewoźników.

(ol)