Start Wiadomości Pracownicy British Airways zastrajkują na Heathrow?

Pracownicy British Airways zastrajkują na Heathrow?

786
0

Dwa tysiące pracowników linii zagłosowało za strajkami przeciwko niskim zarobkom – informuje BBC.

Około 15 proc. personelu zdecydowało się na protest po odrzuceniu propozycji 2-procentowej podwyżki. Strajk może rozpocząć się 21 grudnia, nie potwierdzono jeszcze informacji czy wpłynie on na podróżujących w okresie świątecznym pasażerów.

Napięcia w firmie wzrosły z powodu niezadowolenia pracowników z warunków umów i wysokości pensji. Strajk ma mieć na celu zmuszenie BA do dalszych negocjacji z załogą.

Spór dotyczy około 4 tys. pracowników zatrudnionych w 2010 roku na tzw. kontrakty „Mixed Fleet”. Uważają oni, że ich wynagrodzenie jest zbyt niskie. Ponad 75 proc. tych pracowników to członkowie związków.

Kontrakty z przed 6 lat zakładały, że roczne zarobki będą wahać się od 21 tysięcy do 25 tysięcy funtów, a w rzeczywistości zaczynają się już od 12 tysięcy funtów.

Linie lotnicze chciały uspokoić pracowników 2-procentową podwyżką, oni jednak odrzucili propozycję i zdecydowali się na strajk. Z powodu niskich zarobków połowa z nich była zmuszona wziąć drugi etat, a ponad dwie trzecie pracowało bez względu na swoją kondycję zdrowotną, ponieważ nie mogli pozwolić sobie na skorzystanie z urlopu chorobowego.

Niektórzy z pracowników twierdzą nawet, że wielokrotnie spali w samochodach między lotami, ponieważ nie było ich stać na powroty do domu.

– Nie chodzi tylko o to, że za niskie pensje ciężko się utrzymać, ale także o to, że są one zagrożeniem dla bezpieczeństwa – mówił przedstawiciel regionalnego związku Matt Smith.

Rzecznik linii twierdzi, że firma zaoferowała pracownikom rozsądną podwyżkę, która zapewni wyrównanie pensji do wysokości wynagrodzenia personelu innych przewoźników.

(ol)

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWielka Brytania ma obowiązek natychmiastowego zagwarantowania imigrantom z UE ich praw
NastępnySłowo Brexit weszło do słownika oksfordzkiego