Start Southampton Portsmouth: Obchody 75 rocznicy lądowania aliantów w Normandii

Portsmouth: Obchody 75 rocznicy lądowania aliantów w Normandii

592
0

Królowa Elżbieta II oraz 15 światowych przywódców wzięło udział w uroczystości w Portsmouth z okazji 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Prezydenci USA Donald Trump i Francji Emmanuel Macron oraz premier Mateusz Morawiecki oddali hołd weteranom. Królowa Elżbieta II podziękowała „w imieniu kraju i całego wolnego świata” weteranom II wojny światowej za ich „heroizm, odwagę i poświęcenie”.

W przededniu rocznicy ofensywy w Normandii, w Portsmouth, skąd wyruszyły wojska alianckie, zebrali się weterani i przywódcy krajów, które brały udział w starciu. Wśród widzów znalazło się około 300 weteranów z różnych krajów. Obejrzeli multimedialne widowisko przygotowane przez BBC.

Zaproszonym gościom zaprezentowano m.in. nagrania archiwalne z okresu drugiej wojny światowej, a także historyczne piosenki i inscenizacje teatralne w wykonaniu czołowych brytyjskich aktorów.

Na zakończenie uroczystości nad sceną przeleciały 24 samoloty Królewskich Sił Powietrznych (RAF), w tym legendarne myśliwce Spitfire i Hurricane oraz współczesne Typhoon FGR4. Pokaz zamknęła formacja akrobatyczna RAF Red Arrows, która zostawiła na niebie smugi w kolorach brytyjskiej flagi.

PoprzedniTego lata w kinie można oglądać gwiazdy Pucharu Świata Anglii
NastępnyMet Office ostrzega przed ulewnym deszczem dziś w Hampshire