Start Polecane Port lotniczy Southampton: rozpoczęto prace nad przedłużeniem pasa startowego

Port lotniczy Southampton: rozpoczęto prace nad przedłużeniem pasa startowego

744
Photo by Patrick Tomasso on Unsplash

W końcu rozpoczęły się prace nad projektem rozbudowy pasa startowego o wartości 17 milionów funtów, który ma na celu zabezpieczenie przyszłości lotniska w Southampton.

Program, którego celem jest  umożliwienie obsługi  większych samolotów, został zatwierdzony przez Radę Okręgu Eastleigh dwa lata temu po  maratonie dyskusyjnym trwającym 36-godziny.

W maju ubiegłego roku Sąd Najwyższy odrzucił skargę prawną wniesioną przez członków GOESA – Group Opposed to the Expansion of Southampton Airport.

Kilka miesięcy później protestujący wnieśli sprawę do Sądu Apelacyjnego, który również podtrzymał decyzję rady.

Lotnisko obsłużyło w 2019 roku dwa miliony pasażerów, ale liczba ta spadła do około 200 000 w 2021 roku w następstwie kryzysu Covid i upadku tanich linii lotniczych Flybe w 2020 roku.

Zwolennicy rozbudowy portu twierdzą, że inwestycja umożliwi przypływ trzech milionów pasażerów rocznie co zapewnienie utworzenie 2000 miejsc pracy.

W piątek na lotnisku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego z okazji rozpoczęcia inwestycji.

Włodarze lotniska twierdzą, że przedłużenie pasa startowego o 164 m (538 stóp) do północnego krańca pasa startowego umożliwi obiektowi przyciągnięcie nowych linii lotniczych i zaoferowanie większej liczby tras.

Budowa ruszy na dobre na początku przyszłego tygodnia. Prace, które będą odbywać się w nocy, aby uniknąć zakłóceń w lotach, mają zakończyć się około 17 sierpnia.