Start Polecane Poradnik: Wynagrodzenie w czasie choroby, czyli jak działa „chorobowe” w UK

Poradnik: Wynagrodzenie w czasie choroby, czyli jak działa „chorobowe” w UK

3811

Pracodawcy w Wielkiej Brytanii są zobowiązani do wypłacenia wynagrodzenia za czas choroby. Czym jest Statutory Sick Pay (SSP) i komu się należy? O tym wszystkim dowiesz się w poniższym poradniku.

Jeśli chorujesz nie dłużej niż pięć dni, nie musisz okazywać zaświadczenia od lekarza. Jednak pracodawca może, lecz nie musi poprosić cię o napisanie oświadczenia. Możesz to zrobić samodzielnie po powrocie do pracy.
Jeśli choroba trwa dłużej niż tydzień musisz dostarczyć swojemu pracodawcy zaświadczenie wystawione przez lekarza.

Czym jest Statutory Sick Pay i komu się należy?

Pracodawcy w ramach Statutory Sick Pay (SSP) są zobowiązani do płacenia £92.05 za tydzień w przypadku, gdy pracownik z powodów zdrowotnych nie może pracować. Kwota ta może być wypłacana przez maksymalnie 28 tygodni.
Aby otrzymać te pieniądze musisz spełnić kilka wymagań. Podstawowym z nich jest chorowanie przez 4 dni lub więcej z rzędu (wliczając w to dni wolne od pracy). Pracodawca nie może wypłacać ci mniej, niż wynosi ustawowa kwota. Możesz jednak otrzymać więcej, jeśli w Twojej firmie obowiązuje system świadczeń chorobowych, regulowany przez umowę, którą podpisałeś.

Brytyjskie „chorobowe” należy się pracownikom, którzy:

  • mają prawny status pracownika i wykonują pracę dla swojego pracodawcy;
  • chorowali przez co najmniej 4 dni z rzędu (w tym dni wolne od pracy);
  • zarabiali średnio co najmniej 116 £ tygodniowo;
  • poinformowali swojego pracodawcę o chorobie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy należy się również osobom zatrudnionym przez agencję pośrednictwa pracy. Tutaj jednak obowiązują pewne wyjątki. SSP nie należy się pracownikom, którzy otrzymali maksymalną kwotę SSP ( pieniądze były im wypłacane przez 28 tygodni) oraz otrzymują świadczenia na urlopie macierzyńskim.

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy?

Aby ubiegać się o SSP należy poinformować pracodawcę ustnie lub na piśmie w ustalonym terminie lub jeśli taki termin nie został ustalony, w ciągu 7 dni.

Jeśli masz jakiekolwiek kłopoty i pracodawca odmawia wypłacenia chorobowego możesz uzyskać pomoc w The Advisory, Conciliation and Arbitration Service. Pod numerem telefonu 0300 123 1100 urząd oferuje bezpłatne oraz poufne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem.

Pomoc można również uzyskać w Citizen Advice Bureau, które w Southampton mieści się w Bibliotece Głównej w centrum miasta.

eśli masz jakiekolwiek kłopoty i pracodawca odmawia wypłacenia chorobowego możesz uzyskać pomoc w The Advisory, Conciliation and Arbitration Service. Pod numerem telefonu 0300 123 1100 urząd oferuje bezpłatne oraz poufne porady na temat wszelkich zagadnień związanych z zatrudnieniem.
Pomoc można również uzyskać w Citizen Advice Bureau, które w Southampton mieści się w Bibliotece Głównej w centrum miasta.