Start Wiadomości „Poradnik imigranta” najpopularniejszą książką w londyńskich bibliotekach

„Poradnik imigranta” najpopularniejszą książką w londyńskich bibliotekach

822
0

„Pięćdziesiąt twarzy Greya” albo któraś z książek Dana Browna – wiele osób właśnie te pozycje obstawiałoby jako najpoczytniejsze książki w stołecznych bibliotekach. Nic bardziej mylnego. Pierwsza nawet nie pojawia się w zestawieniu. Z kolei Brown jest, owszem, popularny, ale akurat nie w Londynie.

Największe kolejki ustawiają się za to po wydany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych poradnik dla imigrantów: „Life in the United Kingdom: A Guide for new Residents” („Życie w Wielkiej Brytanii: Poradnik dla nowych rezydentów”). Książka stanowi oficjalny podręcznik dla osób, które zamierzają podejść do testu na brytyjskie obywatelstwo. Pytania w nim zawarte dotyczą zarówno historii Wysp, najważniejszych zwyczajów i tradycji.

Ze statystyk, przygotowanych przez organizację Public Lending Right, wynika jednak, że sukces ministerialnego podręcznika ogranicza się jedynie do stolicy. Na północnym wschodzie oraz w Yorkshire i Walii królował kryminał autorstwa Lee Child – „Never Go Back”, natomiast na północnym zachodzie oraz w Irlandii Północnej – „Privete Down Under” Jamesa Pattersona. Celebryta czytelniczego świata – Dan Brown, największą popularnością cieszy się w Szkocji, gdzie to właśnie jego „Inferno” pożyczano najczęściej.

Jeśli chodzi o inne pozycje poradnikowe, z bibliotecznych statystyk wynika, że Brytyjczycy najchętniej czytają o gotowaniu – „Shop smart, Cook Clever, Waste Less” Jamiego Olivera okazało się być najchętniej pożyczaną książką tego typu.