Start Polecane Popularny lek przeciwdepresyjny nie działa

Popularny lek przeciwdepresyjny nie działa

549
0

Jak wynika z badań, najczęściej przepisywany przez lekarzy w Wielkiej Brytanii lek przeciwdepresyjny prawie nie działa. Naukowcy z University College London stwierdzili, że odkrycie ich zszokowało.

Naukowcy odkryli, że najczęściej przepisywany w Wielkiej Brytanii lek przeciwdepresyjny – sertralina – nie przynosi korzyści pacjentom, mimo, że lekarze pierwszego kontaktu wystawili 39 milionów recept w ubiegłym roku.

Spodziewano się, że tabletki będą miały znaczący wpływ na objawy depresyjne, takie jak słaba koncentracja, niespokojny sen i niski nastrój, ale w rzeczywistości działanie jest znikome.

Profesor Glyn Lewis, kierownik działu w UCL Psychiatry, powiedział: – Byliśmy zszokowani i zaskoczeni, kiedy przeprowadziliśmy naszą analizę. Nie ma wątpliwości, że jest to nieoczekiwany wynik. Leki przeciwdepresyjne działają, ale być może w inny sposób niż pierwotnie myśleliśmy. Wygląda na to, że najpierw pracują nad objawami lękowymi, które zmniejszają, a później mogą wpływać na depresję. Zdecydowanie potrzebujemy lepszych metod leczenia depresji.

Sertralina jest częścią najpopularniejszej klasy leków przeciwdepresyjnych znanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).