Start Coronavirus „Popatrz im w oczy” – nowa kampania, która pokazuje prawdziwe oblicze pandemii

„Popatrz im w oczy” – nowa kampania, która pokazuje prawdziwe oblicze pandemii

429
0

• Rząd rozpoczyna nową ogólnokrajową kampanię przedstawiającą pracowników ochrony zdrowia i pacjentów z COVID-19, aby przypomnieć opinii publicznej o ekstremalnej presji, pod jaką jest NHS.

• Nowa, emocjonalna reklama telewizyjna zachęca widzów do zastanowienia się, jaki wpływ mogą mieć ich działania na rozprzestrzenianie się wirusa, pytając: „Czy możesz spojrzeć im w oczy i powiedzieć, że ich wspierasz, pozostając w domu?”

• Co 30 sekund do szpitala przyjmowana jest osoba zakażona wirusem, a jedna czwarta z nich ma mniej niż 55 lat. Obecnie w Anglii ponad 38 000 łóżek zajmowanych jest przez pacjentów z COVID-19.

Wszyscy w Wielkiej Brytanii muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy możesz spojrzeć im w oczy i powiedzieć, że ich wspierasz, pozostając w domu?” Nowa kampania reklamowa, która jest przypomnieniem skierowanym do opinii publicznej o trwającym wpływie COVID-19 i ekstremalnej presji, z jaką borykają się pracownicy ochrony zdrowia.

Jest to zasadnicza zmiana w dotychczasowym przekazie: nowa kampania zawiera materiały filmowe prawdziwych pacjentów,którzy mają COVID-19 i ich opinie i twarze personelu NHS, który pracuje przez całą dobę, aby opiekować się nimi w Basingstoke i North Hampshire Hospital.

Druga fala zachorowań ma swoje odzwierciedlenie w postaci sytuacji w szpitalach w całym kraju.Co 30 sekund do szpitala przyjmowana jest osoba zakażona wirusem, a jedna czwarta z nich ma mniej niż 55 lat. Obecnie w Anglii ponad 38 000 łóżek, które są zajęte przez pacjentów z COVID-19.

Reklamy mają przypominać wszystkim, w tym osobom, nawet tym, którzy otrzymali szczepionkęo ciągłej potrzebie zachowania ostrożności w transporcie publicznym lub podczas robienia zakupów. Każdy powinien się upewnić, że korzysta z tych usług tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Należy także pamiętaćo przestrzeganiu zasady:mycia rąk, osłaniania twarzy i zachowania dystansu. Kampania zachęca społeczeństwo do przyjrzenia się swoim codziennym aktywnościom i pytakażdego z nas, czy możemy spojrzeć w oczy pracownikom NHSi powiedzieć im, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, poprzez przestrzeganie zasad i pozostawaniew domu.

Matt Hancock, Sekretarz ds. Zdrowia i opieki społecznej, powiedział:

„NHS jest pod ogromną presją. Obłożenie szpitali i obciążenie służby zdrowia zależy od nas i naszego podejścia do przestrzegania zasad. Wiem, jak długie wydają się ostatnie miesiące i wiem, że zdecydowana większość ludzi przestrzega zasad, ale zaszliśmy za daleko, żeby teraz odpuścić. Każdego dnia jesteśmy bliżej pokonania tego wirusa i już ponad 5 milionów ludzi w Wielkiej Brytanii zostało zaszczepionych. Ale teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy trzymać się razem, aby chronić NHS i ratować życie.

Przesłanie nie może być jaśniejsze –po prostu zostań w domu”.

Profesor Chris Whitty,naczelny oficer medyczny, powiedział:

„Obecna fala zachorowań wciąż wywiera dużą presję na szpitale w całym kraju, a wielu pacjentów jest bardzo chorych. Szczepionki dają nadzieję na przyszłość, ale nadalkażdy z nas ma odegrania istotną rolędla ochrony NHS i w ratowaniu życia”.

Najnowsze statystyki dotyczące COVID-19 pokazują, że Wielka Brytania odnotowała najwyższą liczbę zgonów spowodowanych tym wirusem od początku pandemii. W ciągu ostatnich 10 dnijest to ponad 1000 osób dziennie.

Zdecydowana większość ludzi słucha zaleceń i pozostaje w domu, w wyniku czego liczba przypadków COVID-19 zmniejszyła się, ale liczba infekcjijest nadal wysoka i pojawiają się oznaki zwolnienia tempa zachorowań. Wszyscy musimy nadal dołożyć wszelkich starań, aby jeszcze bardziej obniżyć krzywą zachorowań.

Nowy szczep wirusa przenosi się o 50 – 70% szybciej niż poprzednia jego odmiana,z którąmieliśmy do czynienia od 2020 r. Ponadto szacuje się, że obecnie około 1 na 3 osoby z Covid-19 nie ma objawów i rozprzestrzenia jąnieświadomie. Działania osób, które ignorują lub naginają zasadynaraża wszystkich na ryzyko i wywiera dodatkową presję na lekarzy, pielęgniarki i personel NHS w całym kraju.

Wytyczne rządu pozostają jasne – zostań w domu, chyba że wyjście jest absolutnie konieczne.

Aby wesprzeć to przesłanie, przygotowano dodatkowy film krótkometrażowy, zawierający wywiady z personelem szpitala z Basingstoke i North Hampshire Hospitaloraz pacjentami ze szpitala Basingstoke i StGeorge’s w Londynie, który występuje w nowej kampanii reklamowej. W trakcie wywiadów można usłyszeć o codziennym życiu personelu szpitala i wpływie, jaki wywarł na nich COVID-19. Główne przesłanie tej kampanii to wezwanie opinii publicznej do poważnego potraktowania tej wiadomości i pozostania w domu, tak aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

Alex Whitfield, dyrektor naczelny Hampshire Hospitals NHS Foundation Trust, w którego szpitalu powstała reklama i film, powiedział:

„W naszym kraju przeżywamy największy kryzys zdrowotny, jakiego wielu z nas doświadczy za życia. COVID-19 to poważna choroba, która zagraża życiu, a presja, która wywierana jest na NHS, aby zapewnić opiekę, jest jak najbardziej prawdziwa. Nasz personel i inni pracownicy NHS w całym kraju pracują przez całą dobę, aby zapewnić niezbędną opiekę osobom z COVID-19 i innymi schorzeniami. Błagamy opinię publiczną, abyście pozostawali w domu, aby opiekować się sobą nawzajem i wspierać personel NHS, odegrać swoją rolę w ratowaniu życia. Mamy nadzieję, że dzięki temu, że odwiedziła nas ekipa filmowa, usłyszycie, jak duża jest presja na nasz szpital i personel, ludzie zrozumieją to, co dzieje się tutaj każdego dnia. Zagrożenie jest dla nas wszystkich jest faktem”.

Dr EmekaOkorocha, lekarz ds. Wypadków i nagłych wypadków, Szpitale East London, komentuje:

„Ostatni rok był trudny dla wszystkich i wiem, że lockdown był frustrujący dla wielu z nas. Jednak w tej chwili praca na pierwszej linii frontu jest naprawdę ciężka, więc zadaj sobie pytanie, czy warto łamać zasady, tylko po to, aby spotykać się z przyjaciółmi? Ludzie umierają, a przeciążenie moich kolegów jest bardzo widoczne. Wszyscy jesteśmy wyczerpani, ale wciąż walczymy z tą straszną chorobą. Prosimy wszystkich, aby zachowywali bezpieczeństwo, chronili siebie i pomagali nam, pozostając w domu i postępując zgodnie z wytycznymi rządu – to najprostszy sposób, w jaki możesz pomóc”.

PoprzedniLockdown w Wielkiej Brytanii może potrwać do 8 marca
NastępnyKatedra w Salisbury trafia na pierwszą stronę New York Timesa