Start Wiadomości Ponad milion osób nie posiada rachunku bieżącego

Ponad milion osób nie posiada rachunku bieżącego

1044
shutterstock

Według nowych danych Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA) około 1,1 miliona dorosłych w Wielkiej Brytanii żyje obecnie „bez konta bankowego”.

Niedawno opublikowany raport regulatora Financial Lives 2022 ujawnił, że liczba ta stanowi 2,1% dorosłej populacji kraju.

To spadek z 1,3 miliona (2,5%) w 2017 r. – czyli dość skromny spadek, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę firm w Wielkiej Brytanii, w tym pubów i sklepów, które działają bezgotówkowo.

Pomimo tendencyjnej zmiany w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego, FCA twierdzi, że gotówka pozostaje „istotną metodą płatności dla wielu, w tym dla osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji w społeczeństwie”.

Mówi się, że w maju 2022 r. 3,1 miliona dorosłych (6%) potwierdziło, że zapłaciło gotówką za wszystko lub większość rzeczy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ponad połowa (52%) tych osób miała trudności z wypłatą lub wpłatą gotówki w ciągu dwóch lat do maja 2022 r. z powodu zamknięcia lub skrócenia godzin otwarcia ich lokalnego oddziału, urzędu pocztowego lub bankomatu.

FCA stwierdziła również, że w maju ubiegłego roku 3,9 miliona dorosłych (7%) było wykluczonych cyfrowo – 26% z nich było w wieku 75-84 lat, a 2% z nich miało 85 lat i więcej.