Start Wiadomości Polskie szkoły lepsze niż brytyjskie – nie tylko pod względem poziomu nauczania

Polskie szkoły lepsze niż brytyjskie – nie tylko pod względem poziomu nauczania

916
0

Mniejsze klasy, lepsze osiągnięcia naukowe i wyższy odsetek uczniów dostających się na studia wyższe – w tych obszarach Polskie szkoły przewyższają brytyjskie.

W raporcie sporządzonym przez Boston Consulting Group porównano warunki panujące w szkołach oraz osiągnięcia uczniów z 149 krajów. Wielką Brytanie sklasyfikowano na miejscu 36, Polskę – na dziewiątym.

O tym, że poziom szkolnictwa w UK jest niższy niż w wielu innych europejskich krajach informowano już wcześniej – w międzynarodowych testach kompetencji brytyjscy uczniowie wypadają z reguły dosyć słabo. Z raportu BCG wynika, że kiepską kondycję brytyjskiego szkolnictwa widać również w innych obszarach. Klasy na Wyspach są przepełnione, a liczba uczniów rozpoczynających naukę na uniwersytetach oraz średni czas trwania edukacji znacznie niższe niż w Polsce.

W przeciętnej polskiej klasie uczy się 20 dzieci, podczas gdy w brytyjskiej – 26. Ponadto w Polsce więcej uczniów powyżej 18 roku życia decyduje się kontynuować naukę. „Polska poczyniła na polu edukacji znaczne postępy, zostawiając Wielka Brytanię w tyle” – komentuje wyniki raportu „The Telegraph”.

„Z naszych badań wynika, że obserwowany w Polsce wzrost ekonomiczny w znacznym stopniu przekłada się na podwyższenie stopy życiowej jej mieszkańców. Efektem tego jest wyraźna poprawa sytuacji w wielu sektorach – od edukacji do samorządności” – twierdzi jeden z autorów raportu – Douglas Beal. „Wyniki, jakie w naszych badaniach osiągnęła Polska dowodzą, że poprawa warunków życiowych nie jest uzależniona od tempa wzrostu PKB” – dodaje Beal.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniRząd ujawnia treść pytania w referendum o Brexit
NastępnyUnia nie pozwoli magistrom pracować na zmywaku – UK wprowadza ramy kompetencji