Start Coronavirus Polski rząd zmienia zasady. Krótsza kwarantanna i nieobowiązkowy test

Polski rząd zmienia zasady. Krótsza kwarantanna i nieobowiązkowy test

607
0

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący walki z koronawirusem. Mowa w nich, że kwarantanna dla podróżujących do Polski skrócona zostanie do 10 dni. Nie będzie też konieczności wykonywania testu na wykrycie SARS-CoV-2.

Jak informuje polsat news, Decyzja o skróceniu kwarantanny – jak wynika z uzasadnienia – oparta jest na „doświadczeniach międzynarodowych oraz dostępnej wiedzy naukowej, której przeglądu dokonał zespół do spraw opracowania strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 przy ministrze zdrowia”. „Takie rozwiązanie pozwoli na szybszy powrót osób poddanych kwarantannie do regularnego życia społecznego, zawodowego i rodzinnego, przy praktycznie niezmiennym ryzyku transmisji wirusa” – zaznaczono. Jednocześnie w znowelizowanych przepisach założono, że warunkiem przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego, pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum i do domu pomocy społecznej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział również zmiany w zasadach izolacji oraz kwarantanny. Lekarz osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 zwolnić może z izolacji po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

Projekt ma charakter pilny, dlatego na konsultacje i opiniowanie przeznaczono 3 dni. Termin upływa 31 sierpnia. Przepisy mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWielka Brytania: Długi weekend oznacza długie stanie w korkach
NastępnySouthampton Pride odbędzie się online