Start Wiadomości Polski rząd chce skłonić nas do powrotu. Kampania skierowana do polskiej emigracji...

Polski rząd chce skłonić nas do powrotu. Kampania skierowana do polskiej emigracji mało przekonująca

1472
0

Jak donosi „Daily Telegraph”: „zdesperowane polskie władze próbują przekonać armię świetnie wykwalifikowanych polskich pracowników do powrotu do Polski”.

Rząd parę lat temu zdecydował się na realizację programu „Powroty”, którego zadaniem jest przekonanie setek tysięcy polskich imigrantów mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii, do tego, że warto wrócić do Polski i tam rozwijać swoją karierę. Niestety pomysł nie okazał się sukcesem.

Rząd polski od dłuższego już czasu niepokoi się faktem, że wielu utalentowanych i dobrze wykwalifikowanych rodaków opuściło kraj i znalazło więcej możliwości rozwoju zawodowego na Wyspach.

Dlatego też program Powroty ma ambicje, by „poprawić warunki pracy” zdolnych Polaków, którzy zdecydują się na powrót do Polski i „wspierać nawiązaną przez nich międzynarodową współpracę”.

Z najnowszych danych wynika, że zarówno Polacy jak i imigranci z innych krajów Europy Wschodniej wspomogli liczebnie brytyjską populację o ponad pół miliona w ciągu ostatnich trzech lat.

Jak powiedział Witold Sobkow, Ambasador RP w Londynie: „Wielu Polaków przyjechało tutaj, bo Wielka Brytania wydaje im się atrakcyjna, nie tylko ze względu na rynek pracy. Część z nich zatem osiądzie tutaj, a część zarobi pieniądze i wyjedzie.”

Według oficjalnych danych na Wyspach mieszka około 679 tysięcy Polaków, wielu z nich przyjechało tutaj w 2004 roku.

Wśród przyjezdnych znaleźli się nie tylko świetnie wykwalifikowani pracownicy tacy jak budowlańcy, czy hydraulicy, ale także ludzie dobrze wykształceni, którzy często podejmowali tutaj nisko płatne prace.

Sobkow przyznał, że władze polskie „obawiają się, że straciły zbyt wielu wykształconych i wykwalifikowanych pracowników, których potrzebują w Polsce”.

Dlatego też ruszył program „Powroty”, który miał pokazać Polakom na emigracji, że jak wiele mają możliwości rozwoju zawodowego w kraju ojczystym. Niestety pomysł polskiego rządu wcale nie spotkał się z entuzjazmem ze strony Polonii na Wyspach.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniKoniec z koszmarem parkowania w Southampton General Hospital
NastępnyPartyjni koledzy krytykują Camerona