Start Polecane Polski rząd chce opodatkować Polaków pracujących za granicą

Polski rząd chce opodatkować Polaków pracujących za granicą

1290
0

Polacy, którzy pracują i zarabiają poza granicami kraju będą musieli składać PIT w Polsce – takie zmiany już wkrótce chce wprowadzić polski rząd.

W 2006 roku, na skutek protestów polskich imigrantów, Polska podpisała z Wielką Brytanią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. W jej efekcie Polacy mieszkający i zabraniający na Wyspach nie musieli rozliczać się z polskim fiskusem. Polski rząd już wkrótce jednak zamierza wprowadzić zmiany, dzięki którym zatrudnieni w innym kraju będą musieli złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, ujawniając przy tym wszystkie swoje dochody. Jeśli stawka podatkowa za granicą będzie niższa od polskiej, różnicę trzeba dopłacić w kraju. Zasada ta jednak nie będzie obowiązywała, jeżeli podatnik skorzysta z ulgi abolicyjnej – informuje Gazeta Prawna.

– Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15 proc., a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20 proc., to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5 proc. Mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A… – wyjaśnia w Gazecie Prawnej radca prawny – Józef Banach.

Zmiany w stosowaniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zaczną obowiązywać automatycznie w momencie wejścia w życie konwencji między Polską a drugą stroną danej umowy (np. Wielką Brytanią) i będą miały zastosowanie zasadniczo od następnego roku kalendarzowego bądź podatkowego – wyjaśnia Gazeta Prawna.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPolicjanci z Hampshire niosą pomoc ofiarom huraganu Irma
NastępnyNiezwykłe portrety kobiet na murach w Londynie