Start Wiadomości Polska ostrzega Camerona, by powiedział Brytyjczykom prawdę przed referendum

Polska ostrzega Camerona, by powiedział Brytyjczykom prawdę przed referendum

1151
0

Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu dla brytyjskiego „Observera”, w którym zaznaczył, że brytyjscy politycy „powinni powiedzieć Brytyjczykom brutalną prawdę o niszczących konsekwencjach opuszczenia Unii Europejskiej”.

Według wiceszefa polskiego MSZ mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie powinni być utrzymywani w przeświadczeniu, że „zachowają wszystkie korzyści, które daje im Unia, i nie poniosą żadnych kosztów jej opuszczenia”.

Trzaskowski, który 10 dni temu spotkał się z Davidem Cameronem w Warszawie, zaznaczył, że jeśli brytyjscy politycy “nie powiedzą Brytyjczykom faktów w związku z planowanym referendum dotyczącym członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii, wielu z nich zagłosuje za odejściem i nie będzie świadomych niszczących konsekwencji”.

Trzaskalski oświadczył również, że nie zaakceptuje podstawowego żądania Camerona, by zredukować dostęp do zasiłków dla imigrantów przyjeżdżających na Wyspy z krajów Unii.

Według polskiego polityka, po wyjściu z UE „Wielka Brytania przestanie być już liczącym się graczem w Europie czy nawet na świecie. Brytyjczycy odczują to dotkliwie, gdy odebrane zostaną im możliwości, z których obecnie korzystają podróżując po Europie, a ci z nich, którzy prowadzą biznesy, będą musieli stawić czoła nowym problemom, gdy ich kraj nie będzie już wywierał wpływu na rynek europejski.

„Nikt w Europie nie chce, by Wielka Brytania wyszła z Unii, ale są pewne granice. Nie możemy zacząć negocjować podstaw integracji” – mówi Trzaskowski.

Zapytany o to, czy obawia się, że Brytyjczycy zagłosują za opuszczeniem Wspólnoty, stwierdził, że „wszystko zależy od tego, jak do tego podejdą brytyjskie partie polityczne, jaką alternatywę im zaproponują”.

„Jeśli Wielka Brytania zdecyduje się opuścić UE, zminimalizuje w ten sposób swoją rolę. Wydaje mi się, że powinniśmy być uczciwi z brytyjskimi wyborcami, gdy mówimy o ich przyszłości w Unii Europejskiej” – powiedział Trzaskowski.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniCoraz więcej Rumunów i Bułgarów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii
NastępnyRatunek dla siedmiu osób po tym jak jacht zatonął w Solent