Start Poradniki Polscy rodzice zachęcani do skorzystania z wczesnej edukacji

Polscy rodzice zachęcani do skorzystania z wczesnej edukacji

3007
0

Brytyjskie Ministerstwo Oświaty (Department for Education) zachęca polskich rodziców dwulatków do skorzystania z oferty bezpłatnej wczesnej edukacji dla ich dzieci.

Program ten umożliwia rodzinom o dochodzie niższym niż £16.190 rocznie, pochodzącym z pracy lub zasiłków, ubiegać się o 15 godzin zajęć edukacyjnych oraz opieki na tydzień.

Rodziny uprawnione do udziału w programie mogą skorzystać z usług wykwalifikowanego i zarejestrowanego opiekuna (childmindera), przedszkola lub ośrodka dla dzieci w swoim regionie. Miejsca mogą oferować jedynie przedszkola oraz childminderowie z „dobrymi” lub „wybitnymi” wynikami raportu Ofsted.

Rozpoczęcie edukacji w wieku dwóch lat daje dzieciom dobry start w życiu i zwiększa szanse na to, że będą lepiej sobie radzić w szkole. Dzieci mają też okazję do interakcji z rówieśnikami oraz nauczenia się nowych zabaw.

Ministerstwo Oświaty pragnie podnieść świadomość polskich rodziców i zachęcić tych, którzy są do tego uprawnieni, do skorzystania z oferty oraz wybrania lokalnego przedszkola, ośrodka dla dzieci lub zarejestrowanego childmindera.

Agnieszka Adamek, nauczycielka, która prowadzi sobotnią szkołę polską w Kent oraz wspiera kampanię, komentuje:

„Jako nauczycielka wspierająca polskie dzieci w procesie adaptacji do angielskiego systemu edukacji wiem, że dobrej jakości wczesna edukacja przynosi dzieciom wiele korzyści, zwłaszcza związanych z rozwojem mowy oraz umiejętności językowych. Mocno wierzę, że wczesny kontakt z drugim językiem pomoże im lepiej sprostać oczekiwaniom, które zostaną przed nimi postawione w szkole podstawowej. To bardzo ważne, by rodzice z naszej społeczności dowiedzieli się o tej możliwości, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów wspomagających naukę angielskiego jako drugiego języka”.

Karolina Gorazda, była Miss Polonia, ambasador kampanii, powiedziała:

„To wspaniały program, o którym powinien dowiedzieć się każdy z naszej społeczności. Różne rodzaje aktywności – śpiewanie, taniec, plastyka, prace ręczne, opowiadanie bajek, swobodna zabawa – zostały tak zaplanowane, by nauczyć dzieci różnych umiejętności i dać im możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami. Jako matka dwojga dzieci wiem, że zależy nam na lepszym starcie dla naszych dzieci, ale z powodu licznych obowiązków nie zawsze zapewniamy im taką liczbę zajęć, jakiej potrzebują. Chciałabym zachęcić rodziców do sprawdzenia, czy są uprawnieni do skorzystania z programu”.

Agnieszka Zieleniec, psycholog, która popiera kampanię komentuje:

„Program ten nie tylko przynosi korzyści naszym dzieciom, ale też daje rodzicom więcej czasu, dzięki czemu mogą wrócić do pracy lub rozpocząć naukę. Bardzo cieszę się, że polska społeczność zostanie poinformowana o tej możliwości”.

Więcej informacji dotyczących nieodpłatnej edukacji przedszkolnej oraz opieki nad dziećmi można znaleźć na stronie www.gov.uk/freechildcare lub wpisując hasło „early learning” na stronie internetowej władz lokalnych.

PoprzedniDwie trzecie Szkotów chce redukcji liczby imigrantów
Następny150 funtów za pracę w Wielkanoc to za mało. Lekarze chcą cztery razy tyle