Start Wiadomości Polscy neonaziści skazani przez sąd w Liverpoolu

Polscy neonaziści skazani przez sąd w Liverpoolu

908
0

Czterech Polaków ze skrajnie prawicowymi poglądami usłyszało wyroki za atak na uczestników antyrasistowskiej demonstracji w Liverpoolu. W wyniku napaści kilka osób zostało poważnie rannych.

W lutym ubiegłego roku w Liverpoolu odbyła się antyrasistowska i antyfaszystowska manifestacja. W pewnym momencie jej uczestnicy zostali zaatakowani przez członków nazistowskiej formacji North West Infidels, której szeregi wsparło czterech Polaków z grupy Polish Hooligans. Jak informuje Liverpool Echo, mężczyźni przyjechali z Polski na Wyspy specjalnie w tym celu i nie ukrywali przed policją swoich prawdziwych powodów. Polacy byli ubrani byli w czarne bluzy i maski i mieli ze sobą neonazistowskie flagi, pałki, kastety i łańcuchy.

Mężczyźni wznosili nazistowskie pozdrowienia, a później przystąpili do czynnego ataku rzucając w tłum kamieniami podpalonymi butelkami z benzyną. W wyniku napaści kilka osób zostało rannych.

Sędzia Andrew Menary wymierzył trzem Polakom karę bezwzględnego pozbawiania wolności: lider grupy Marcina R. usłyszał wyrok 23 miesięcy więzienia, a Pawła S. i Łukasza P. na 20 miesięcy. Czwarty z Polaków usłyszał karę 20 miesięcy więzienia w zawieszeniu, 250 godzin prac społecznych oraz 500 funtów grzywny. Wszyscy też mają zakaz wjazdu na teren Liverpoolu przez okres pięciu lat.