Start Wiadomości Polscy magistrowie na zmywaku

Polscy magistrowie na zmywaku

1103
0

Jak donosi Polish City Club powołując się na badania opublikowane przez Ipsos, ponad 70 proc. Polaków mieszkających na Wyspach nie zamierza wracać do kraju. Większość z nich to dobrze wykształceni magistrowie i inżynierowie z bagażem cennego praktycznego doświadczenia. Można by się pokusić o stwierdzenie, że emigracja się im „opłaciła” tym bardziej, że 40 proc. z nich planuje ubiegać się o brytyjski paszport.

Obecnie na terenie Zjednoczonego Królestwa przebywa ok. 650 tys. Polaków. Większość z nich nie osiągnęła jeszcze nawet 50. roku życia, a jedynie co dziesiąty nie posiada wyższego wykształcenia. Zdecydowana większość Polonii w Wielkiej Brytanii jest dobrze (o ile nie doskonale) wykształcona, podczas gdy w Polsce taki poziom edukacji posiada mniej niż połowa obywateli.

Co ciekawe, Polacy na Wyspach podejmują najczęściej gorzej płatne prace fizyczne, które nie są nawet pośrednio związane z ich właściwym wykształceniem. Niemniej jednak finansowo wciąż opłaca im się to bardziej niż podjęcie tej samej pracy w Polsce lub poszukiwanie zatrudnienia w swoim zawodzie, co często wiąże się z mniej płatnym okresem próbnym bądź większym wymaganym doświadczeniem.

Z Polski emigruje też tysiące informatyków, księgowych, inżynierów czy pielęgniarek. Polscy fachowcy, tacy jak stolarze, blacharze, elektrycy czy mechanicy, należą do kategorii zawodów zajmujących czołowe pozycja na liście największego bezrobocia w naszym kraju. Tymczasem w Wielkiej Brytanii ceni się naszych specjalistów w tych zawodach za ich rzetelność i pracowitość.

Marcin Kuna
Open Magazyn.pl

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniZaskakująca oferta taniego przewoźnika. „Po obejrzeniu paru reklam pasażerowie będą mogli włączyć film”
Następny53 proc. kłamie w CV