Start Polecane Polscy bracia skazani na sześć lat za złe traktowanie rodaków

Polscy bracia skazani na sześć lat za złe traktowanie rodaków

1223
0

Bracia Erwin i Krystian M. obiecywali Polakom pracę w magazynach jednej z popularnych brytyjskich sieci – Sport Direct. Na obietnicach się jednak kończyło: Polacy przechodzili wnikliwe kontrole osobiste, płacono im także poniżej dopuszczalnej średniej. Ich płaca zamiast 269 funtów tygodniowo wynosiła 90.

Jak podaje guardian.com. bracia M. zostali ujęci po tym, jak w styczniu 2016 na policję zgłosiła się jedna z ofiar, mieszkająca w pokoju z dziesięcioma innymi współpracownikami.

– Pracownicy byli mamieni obietnicami życia w Wielkiej Brytanii, wsparciem w otrzymaniu pracy, wynagrodzenia oraz mieszkania – przyznał sędzia Steven Coupland. – Była to szczegółowo zaplanowana akcja, mająca na celu czerpanie zysków z ciężkiej pracy Polaków i kontrolowanie ich. Funkcjonariuszka brytyjskiej policji Sarah Fearn z policji hrabstwa Nottinghamshire przyznała, że ludzie wykorzystywani do pracy czuli się wyczerpani oraz manipulowani.

– Współczesne niewolnictwo jest problemem, który często pozostaje niezauważony. Lecz śledczy i policja są zdeterminowani do podejmowania wszelkich działań mających na celu zatrzymanie osób odpowiedzialnych za nie – stwierdziła Janine Smith z prokuratury w East Midlands.

Głos zabrał także rzecznik prasowy Sports Direct, który przyznał, że bracia M. zostali postawieni przed obliczem sprawiedliwości po tym, jak sprawa została zgłoszona policji przez agencję Transline i Sports Direct w lutym 2016 roku. Transline to agencja pozyskująca pracowników dla Sports Direct.

Szacuje się, że do pracy zmuszanych jest obecnie 13 tys. osób. W pomocy takim osobom pomóc ma nowa Ustawa o Współczesnym Niewolnictwie, w Wielkiej Brytanii znana jako Modern Slavery Act. Weszła ona w życie w 2015 roku. Zgodnie z jej założeniami przemytnikom ludzi ma grozić nawet dożywocie, przedsiębiorstwa natomiast mają obowiązek wykazać, że ich działalność nie wiąże się z ludzkim wyzyskiem.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUstawa, która ma przesądzić o Brexicie
NastępnyAutobus turystyczny dla psów w Londynie