Start Wiadomości Policja sprawdza prywatne maile i smsy – średnio co dwie minuty

Policja sprawdza prywatne maile i smsy – średnio co dwie minuty

1349
0

Nowe regulacje mające na celu zwiększenie efektywności w walce z terroryzmem znacznie rozszerzyły kompetencje organów ścigania. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat udzielono rekordowej liczby pozwoleń na inwigilację prywatnych maili, smsów i rozmów telefonicznych.

Z danych zawartych w najnowszym raporcie wynika, że prośby o możliwość skorzystania z uprawnień przysługującym funkcjonariuszom zgodnie z przepisami ustawy Regulation of Investigatory Powers Act („Ripa”), były składane średnio co dwie minuty. Łączna liczba wniosków o dostęp do prywatnych wiadomości i rozmów w latach 2012 – 2014 wyniosła 733 237, co oznacza, że każdego dnia co godzinę rozpatrywano 28 tego typu próśb (czyli jedną co dwie minuty).

Jedynie cztery procent wniosków zostało odrzuconych. Dostępu do tego typu wrażliwych danych może obecnie udzielić starszy oficer obecny w jednostce. Organizacje obywatelskie chcą, aby taka decyzja leżała w kompetencjach sądu.

Z raportu wynika, że istnieją duże dysproporcje w tym, jak poszczególne służby korzystają ze swoich uprawnień. Najwięcej wniosków o dostęp prywatnej korespondencji złożyła Metropolitan Police – 177 282, następnie West Mindalnds Police – 99 444. Co ciekawe, o ile w przypadku stołecznych jednostek współczynnik odrzuceń wynosił 18 procent, to policjantom z West Midlands dostęp zablokowano jedynie w 1,8 procenta przypadków.

Przedstawiciele organizacji broniących swobód obywatelskich obawiają się, że brak wystarczającego nadzoru w kwestii inwigilacji obywateli może znacząco nadszarpnąć zaufanie społeczeństwa do przedstawicieli organów ścigania.

Jak twierdzą sami funkcjonariusze, zapisy Ripa służą nie tylko walce z terroryzmem. Przedstawiciele Humbersite Police przyznali, że możliwość podsłuchiwania rozmów używali do lokalizacji piratów drogowych. „Ludziom wydaje się, że to nadużycie władzy, ale prawda jest taka, że nowe kompetencje pozwalają nam wykonywać te same zadania co do tej pory, ale bardziej efektywnie” – tłumaczy komendant generalny West Midlands Police – Stephen Graham.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniWięcej stanowisk niż rąk do pracy – UK walczy z „nadrobociem”
NastępnyGigantyczne zyski i minimalne pensje. Wielkie sieci niechętnie rozmawiają o zarobkach