Start Polecane Połączenie supermarketów Asda i Sainsbury’s może spowodować wyższe ceny i mniejszy wybór

Połączenie supermarketów Asda i Sainsbury’s może spowodować wyższe ceny i mniejszy wybór

946
0

Połączenie Sainsbury z Asdą mogłoby doprowadzić do wyższych cen i mniejszego wyboru dla konsumentów, wynika z opinii supermarketów i dostawców.

Urząd ds. Konkurencji i rynków (CMA), który bada transakcję, opublikował w poniedziałek podsumowanie odpowiedzi na powiązanie. Przyjmuje opinie konkurencyjnych supermarketów, hurtowników, dostawców i członków społeczeństwa.

„Pewna liczba zgłoszeń wzbudziła obawy dotyczące wpływu planowanego połączenia na poziomie krajowym na przekonanie, że doprowadzi to do większej koncentracji na rynku i mniejszej liczby podmiotów krajowych, przy czym dwie firmy – Tesco i połączone Sainsbury’s / Asda – utrzymają wysokie udziały w rynku. „Niektórzy respondenci sugerowali, że może to prowadzić do wyższych cen, mniejszego wyboru lub utraty innowacyjności w ramach dostaw artykułów spożywczych.”

Planowane połączenie stworzy supermarket większy niż Tesco o przychodach 51 miliardów funtów i sieć 2800 sklepów Sainsbury’s, Asda i Argos. Zobowiązali się oni obniżyć ceny produktów codziennego użytku o około 10% po transakcji. Wyrażono jednak obawy, że w wyniku tego dostawcy mogą zostać ściśnięci, a powiązanie sprawi, że połączony podmiot zwiększy siłę nabywczą.

PoprzedniPomysł, aby pobierać opłaty od samochodów ciężarowych za wjazd do Southampton
NastępnyBrytyjczycy częściej płacą kartą niż gotówką