Start Wiadomości Połączenie Poundland i 99p pod znakiem zapytania. Nie ma zgody na przejęcie...

Połączenie Poundland i 99p pod znakiem zapytania. Nie ma zgody na przejęcie sklepów

978
0
Photo credit: Foter / CC BY-SA

Transakcja w wysokości 55 milionów funtów może stanąć pod znakiem zapytania. Poundland na początku lutego ogłosił, że przejmuje sieć sklepów swojego największego konkurenta, ale na przeszkodzie stoi regulator, który dba o przestrzeganie zasad konkurencji.

W ramach transakcji właściciel sieci 99p miał otrzymać 47,5 miliona funtów w gotówce i kolejne 7,5 miliona w akcjach, przy nowej emisji akcji. Jednak Competition and Markets Authority (CMA) stwierdziło, że połączenie placówek zagraża zasadom konkurencji w 80 miejscach, gdzie działają oba sklepy i w kolejnych 12, gdzie wkrótce obie sieci miały ze sobą rywalizować.

Regulator uznał, że połączenie sieci spowoduje, że konkurencja na rynku będzie zbyt mała, ponieważ w skali kraju zostaną tylko dwaj liczące się sieci – Poundworld i Poundland.

Jednak branża dość krytycznie ocenia decyzję CMA, ponieważ zbyt wąsko określiła liczbę konkurentów. “Przecież tam sprzedawane są książki, więc konkurencją nadal będzie Waterstones, czy narzędzia, gdzie podobnych sklepów na Wyspach jest cała masa” – mówi jeden z przedsiębiorców proszący o anonimowość.

Na decyzję CMA niezbyt dobrze zareagował rynek. Cena akcji Poundlandu spadła o ponad jeden procent.

Sieć ma tydzień na podjęcie decyzji, czy podporządkuje się decyzji regulatora, czy wycofa się z transakcji. Jeżeli decyzja zostanie zaskarżona jej ponowne rozpatrzenie może trwać nawet pół roku.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniCeny biletów kolejowych zostaną zamrożone na najbliższe pięć lat
NastępnyRanny rowerzysta z Pool